Krytyka demokracji deliberatywnej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 854
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krytyka demokracji deliberatywnej-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Krytyka demokracji deliberatywnej Demokracja postrzegana jest jako:
normatywnie słuszna realizowalna
Głównym wrogiem dem. Deliberacyjnej jest:
Agonizm- (grec. Współzawodnictwo, walka) prąd myśli politycznej, społecznej. Agonistyczne spojrzenie na dem. zakłada, że dem. polega na ujawnianiu dotychczas ujawnianych punktów widzenia. Przesteń publiczna jest wielogłosem, jest sferą walki, perswazji. Rozum jest traktowany jako podejrzane narzędzie, rozum kategorytuzje na racjonalne i nieracjonalne. Agonistyczny punkt widzenia zakłada, że emocje są równie ważne. Racjonalne myślenie jest wykluczeniem, ponieważ polityka jest związana z moblilizacją tego, co w gruncie rzeczy w nas tkwi w sposób świadomy bądź nieświadomy. Następuje atak na świadomość oświeceniową. Z agonistycznego punktu widzenia wartości tej tradycji są podejrzane. A. Gramsci - przesteń publiczna to walka o dominacje (nieusuwalna walka o dominację).
Opinia publiczna 21.01.2011-01-21
Agonistyczna koncepcja demokracji - Mouffe, Laczlau.
Sfera publiczna, to przestrzeń wyrażania poglądów do tej pory przemilczanych. Im więcej poglądów, tym bardziej demokratyczna.
Pogląd odrzucający demokrację deliberacyjną. Demokracja liberalna - spory, konflikty.
Myśl nowoczesna, ponowoczesność - epoka nowoczesności się skończyła i jest epoka ponowoczesności, która polega na czymś innym niż myśl nowoczesna. (postmodernizm = modernizm).
Rzeczywistość współczesna się rozpadła. Nad - rzeczywistość - różnica pomiędzy nowoczesnością i ponowoczesnością przebiega gdzie indziej, ale jest równie ważna. Epoka ponowoczesna charakteryzuje się tym, że ludzie stracili kontakt z rzeczywistością. Awangarda rozwoju cywilizacyjnego. Nie jesteśmy zdolni do prawdziwych przeżyć. Wszystko jest poprzedzone milionem wersji, poglądów.
Republikanizm - konserwatywna myśl współczesna. Należy dążyć do wspólnoty wartości. Do jedności aksjologicznej, jedności polityczna.
Thompson, „Media i nowoczesność” - demokracja klasyczna, a później liberalna opiera się na przesłankach, które w nowoczesnym społeczeństwie spełnić już nie można. Istnieje pewne forum (przestrzeń) w której mogą się spotkać ludzie i między sobą wdać się w wymianę poglądów. Ta przestrzeń jest zlokalizowana, ale i zamknięta --- tego już nie ma. Demokracja deliberacyjna ma sens, ale pod warunkiem, że staniemy oko w oko z nowymi uwarunkowaniami komunikowania publicznego. Jest z gruntu niedialogowa. Jest jednokierunkowa. Komunikacja ta jest otwarta. Pluralizm jest tutaj wyjściem. Dostarczanie odbiorcy różnych spojrzeń na te same sprawy. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz