4 sposoby pojmowania demokracji liberalnej - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
4 sposoby pojmowania demokracji liberalnej - wykład - strona 1 4 sposoby pojmowania demokracji liberalnej - wykład - strona 2

Fragment notatki:

4 sposoby pojmowania demokracji liberalnej:
Konstytucyjne - demokracja jest gwarantowana przez porządek prawny, podstawą jest konstytucja; demokracje się różnią (monarchia konst. Sys prezyd. itd.); OP tylko na papierze.
Rzeczowe - podejście konstytucyjne jest niewystarczające i suche; ważne jest to jak się ludziom żyje+ czy wolności jednostkowe są realizowane.
Procedularne - pewne procedury musza byc spełnione aby można było mówić o demokracji (instytucjonalne zabezpieczenia); OP musi byc zagwarantowana.
Procesualne - demokracja jest procesem, musi byc praktykowana z dnia na dzien, polega na efektywnym uczestnictwie i partycypacji, liczy się równość głosowania i poinformowane zrozumienie - obywatele zapoznają się z pewnym minimum wiedzy na tematy społeczne, gospodarcze, polityczne itp.; nadzór nad agendą (porządkiem obrad) - to społeczeństwo ma decydować co jest ważne z co nie. Tilly - konsultacja społeczna powinna być równa, bardziej chroniona, wzajemnie zobowiązująca. Optymalny porządek trzeba mierzyć 2 kategoriami: siła państwa i demokracja. stan idealny to obecność silnych ruchów społecznych i silnej władzy państwa. Głos społeczeństwa nie może byc blokowany przez nadzór. tylko silne państwo nie jest demokratyczne(głos społ. się nie liczy); w państwie słabym ale demokratycznym władza ulega sile nacisków(szara strefa, półlegalność i nielegalność)
Demokracja liberalna to demokracja reprezentatywna, ale ma ona mnóstwo wad. W latach 40. Premier WB stwierdził, że demokracja jest najgorszą formą rządów, demokracja jest najgorsza ponieważ nie wymyślono lepszej.
Cztery główne problemy demokracji reprezentatywnej:
różnica między polityczną elitą a zwykłymi obywatelami. Rozwarstwienie między obywatelami a instytucjami państwowymi. Skutki: niska frekwencja, dystans do państwa.
wspoistnienie demokracji i nierówności społecznych(dzieci niewykształconych zostają niewykształcone itd.)
sztywność sceny politycznej, partyjnej. Tendencja, żeby życie politycze rozgrywało się między partiami; graniczenie ilości uczestników tej gry
Państwo jest organizacją, życia publicznego na pewnym terytorium; problemy globalne, europejskie, kwestia demokracji w relacjach międzypaństowych, międzycywilizacyjnych istnieje. Lekartswo to demokracja deliberatywna/deliberacyjna - deliberacja wymaga trzech warunków:
kompetentnych uczestników
każdy z uczestników powinnien wytworzyć swój własny punkt widzenia, swój pogląd
obywatelska debata publiczna równych sobie uczestników, biorących pod uwagę swoje argumenty.
Deliberacyjna Opinia Publiczna (powstaje w wyniku spotkań)

(…)

… do tej pory ograniczanym, zakazywanym; im więcej okazji do sporów, tym jest bardziej demokratyczny ustrój. rozum jest traktowany jako podejrzane narzędzie, rozum kategorytuzje na racjonalne i nieracjonalne; emocje są równie ważne;
zgoda na racjonalne myślenie to dyktat (ograniczenie) atak na tradycję oświeceniową, na rozum;
przestrzeń publiczna to obszar ekspresji, nastawiony na przewalczanie wzajemnych idei…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz