Kontratypy pozaustawowe - obywatelskie nieposłuszeństwo

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1533
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kontratypy pozaustawowe - obywatelskie nieposłuszeństwo - strona 1 Kontratypy pozaustawowe - obywatelskie nieposłuszeństwo - strona 2

Fragment notatki:

KONTRATYPY POZAUSTAWOWE Są przez część doktryny odrzucane. Kontratypy pozaustawowe to koncepcja dogmatyczna stworzona przez teoretyka prawa karnego, która nie zna swojego odpowiednika w treści ustawy. Żaden teoretyk nie może zastępować ustawodawcy. Odrzucić można zatem samo pojęcie, jako tworzone przez dogmatyków, a nie przez ustawę. OBYWTELSKIE NIEPOSŁUSZEŃSTWO ( CIVIL DISOBEDIENCE )
Nieposłuszeństwo obywatelskie jako pojęcie powstało w USA, w szczególności w stanach płd. w okresie walki czarnoskórych obywateli o swoje prawa. Istotą było ostentacyjne naruszanie przepisów o charakterze rasistowskim, które dyskryminowały ludzi czarnoskórych. Naruszanie owych przepisów legitymizowane było powołaniem się na Konstytucje USA- równość prawa bez względu na kolor skóry. Martin Luther King ujął tę filozofię w sławnym przemówieniu w Memphis "I have a dream". Najobszerniejsze piśmiennictwo dotyczące obywatelskiego nieposłuszeństwa powstało w Niemczech- Civile Ungekonrsung- Habermas- niemiecki filozof- istotą kontratypu pozaustawowego obywatelskiego nieposłuszeństwa jest - jawne, publiczne naruszanie konkretnego przepisu prawa,
- naruszenie to następuje bez użycia przemocy,
- naruszyciel normy prawnej kieruje się przekonaniem, że naruszany przezeń przepis pozostaje w sprzeczności z treścią konkretnej normy konstytucyjnej.
Kontratyp wyłącza więc bezprawność naruszenia tylko takiej normy, co do której sprawca działał w przekonaniu co do jej sprzeczności z normą konstytucyjną. Nie jest zatem możliwe powoływanie się na ten kontratyp w systemie, w którym sprawca narusza lub wzywa do naruszenia norm, co do których oczywistym jest, że nie są sprzeczna z konstytucją.
- naruszyciel kieruje się pobudką altruistyczną a nie egoistyczną, występuje w imieniu ogółu obywateli,
- naruszyciel jest gotów poddać się karze, jeżeli sąd uzna, że naruszyciel przepisu wykroczył poza granice kontratypu obywatelskiego nieposłuszeństwa.
Przykład: Naruszenie art. 55 ustawy o IPN z 1998- podlega karze ten, kto publiczne i wbrew faktom zaprzecza zbrodniom nazistowskim. Podniesiono, że sprawca, który negował istnienie komór gazowych w Auschwitz- Birkenau, powołując się na opracowania innych autorów, naruszył przepis, publikując, że w Oświęcimiu nie było komór gazowych, jako sprzeczny z konstytucyjną gwarancją wolności badań naukowych ( Art. 73 k ). Jeżeli wynik badań naukowych prowadzi do wniosku, że w Auschwitz nie było komór gazowych, publikacja takich badań jest naruszeniem art. 55 ustawy o IPN i jest nieposłuszeństwem obywatelskim wobec sprzeczności tej normy z Konstytucją?
Prof. Kulesza- argumentacja sprawcy jest błędna, przepis ustawy mówi o zaprzeczaniu o zbrodniach nazistowskich, ale wbrew faktom. Dotychczasowe badania nie pozwalają na zaprzeczenie faktom powszechnie znanym, zbadanym przez historyków, a także ustalonym przez postępowania sądowe, a nawet w wyniku badań naukowych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz