Konstrukcje rozwiązywania problemu osoby niepoczytalnej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 784
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konstrukcje rozwiązywania problemu osoby niepoczytalnej - strona 1

Fragment notatki:

Inne konstrukcje rozwiązywania problemu osoby niepoczytalnej ze względu na stan nietrzeźwości lub stan odurzenia:
Rausch delikt - przestępstwo w stanie nietrzeźwości, przestępstwo wprawienia się w stan nietrzeźwości. Konstrukcja znana prawu niemieckiemu polegająca na tym, że w części szczególnej KK ustanawia się odrębny typ przestępstwa wprawienia się w stan nietrzeźwości wyłączający poczytalność i do tego typu dopisuje się obiektywny warunek karalności - popełnienie przestępstwa. Czynem zabronionym jest wprawienie się w stan nietrzeźwości powodujący wyłączenie poczytalności ale ponosi się odpowiedzialność karną jeżeli w takim stanie popełni się przestępstwo. Wypiłeś - ryzykujesz, że jak popełnisz przestępstwo to będziesz odpowiadał karnie za to wypicie alkoholu. Jaka kara będzie orzeczona? Wtedy ponosi się odpowiedzialność karną w granicach zagrożenia przewidzianego za przestępstwo jakie się popełniło. Kara nie jest uzależniona od samego czynu ale od obiektywnego warunku karalności.
Actio libera in causa - polega na wskazaniu winy na moment przyczyny późniejszych zachowań sprawcy. Owo działanie sprawcy, które jest przyczyną tego co się później stało ma być wolne. Klasycznym przykładem rozwiązania actio libera in causa było wprowadzenie podobnej regulacji jak art. 31 par. 3 tyle tylko, że poza warunkiem wprawienia się samemu w stan nietrzeźwości, przewidywalność odnoszono do popełnienia konkretnego czynu zabronionego. Żeby można było sprawcę niepoczytalnego skazać trzeba mu udowodnić, że w momencie jak się wprawiał w stan nietrzeźwości to przewidywalnym dla niego było popełnienia np. zabójstwa. Zawężało to zakres zastosowania do tych sprawców, którzy wprawiali się w stan nietrzeźwości w celu popełnienia przestępstwa.
Przyjęta w KK konstrukcja jest dużą modyfikacją właśnie actio libera in causa, ponieważ badamy winę na moment poprzedzający samo przestępstwo. Nas nie interesuje wina sprawcy wtedy kiedy on będąc niepoczytalnym dopuszczał się rozboju czy zabijał. Badamy tą winę na moment w którym on powodował u siebie tą niepoczytalność. Modyfikacja dlatego daleko idąca, że owa przewidywalność odniesiona jest nie do tego co sprawca zrobił.
koncepcja ochrony społecznej (rozwinięta w systemach totalitarnych) - jeżeli sprawca był nietrzeźwy ponosi zawsze pełną odpowiedzialność. Stan nietrzeźwości zawsze wyklucza możliwość powołania się na niepoczytalność lub ograniczoną poczytalność.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz