Koncepcje polityki - skrypt z wykładów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1764
Wyświetleń: 3794
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koncepcje polityki - skrypt z wykładów - strona 1 Koncepcje polityki - skrypt z wykładów - strona 2 Koncepcje polityki - skrypt z wykładów - strona 3

Fragment notatki:

Polityka - koncepcje
1) koncepcja klasyczna - narodziła się w antycznej Grecji, główni przedstawiciele to Platon, Arystoteles
Arystoteles - w swoim dziele „Polityka” stwierdza, że człowiek jest bytem społecznym, jest powołany do życia we wspólnocie. Państwo jest najdoskonalszą wspólnotą, w skład której wchodzi gmina wiejska, ród i rodzina. Dobro państwa powinno być najważniejsze. Celem państwa jest dbanie o dobro obywateli (dobro wspólne, czyli dobro jednostki i małych wspólnot). Państwo jest bytem centralnym, jego procesy decyzyjne, polityczne, system partyjny, problematyka władzy i instytucji powinno znajdować się w centrum zainteresowania. Polityka to działanie na rzecz dobra wspólnego. Nie każdy jest powołany do uprawiania polityki. Polityk powinien posiadać szczególne umiejętności (wiedzę, doświadczenie), umożliwiające roztropne działanie dla dobra wspólnego i zarządzanie państwem. 2) koncepcja koercyjna - (polityka państwa prawa) centralnym zadaniem nowoczesnego państwa jest zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Najważniejszym instrumentem, jest przemoc i przymus fizyczny. Państwo ma monopol przymusu: prawomocne stosowanie kontroli społecznej w postaci przymusu, który musi spełniać następujące warunki:
a) musi być zgodny z prawem; b) musi być stosowany przez prawomocną władzę;
c) musi podlegać kontroli społecznej;
d) musi uwzględniać działania prewencyjne.
Państwo prawa - państwo, w którym rządzący i rządzeni w takim samym stopniu podlegają prawu. Organy władzy publicznej mogą działać, gdy jest na to podstawa prawna, a obywatel może robić wszystko, czego prawo nie zakazuje. Sądy administracyjne mają bronić obywatela przed bezprawnym działaniem władzy. Praworządność - to postulat wobec państwa, to pewien stan. Praworządność: a) formalna - treść porządku prawnego nie ma znaczenia na praworządność, ale jest przestrzegane przez państwo
b) materialna - odnosi się do treści prawa, powinno ono spełniać pewne warunki, być zgodne z wyobrażeniem społeczeństwa o tym, jakie być powinno. 3) koncepcja konsensualna - odnosi się do klasycznej koncepcji polityki jako dobra powszechnego, osiąganego specyficznymi metodami. Socjologiczne teorie porządku społecznego zakładające, że życie wspólnot zorganizowanych w państwo zorganizowane jest na konsensusie. Celem polityki jest minimalizacja wszystkich konfliktów między podmiotami polityki i eliminacja z życia politycznego przemocy. Zwolennikami tej teorii są liberałowie, wg których zadaniem polityki jest zabezpieczenie warunków wolności obywatelskiej. Polityka służy formułowaniu konsensusu, porozumień. Polityka jest sztuką dochodzenia do konsensusu, eliminuje przemoc, głównymi metodami działania są mediacje, negocjacje, debata. Te rozwiązania są trwałe, bo wszyscy czerpią korzyść.

(…)

… się po połowie z członków Bundestagu i parlamentów krajowych - w Niemczech), (wybierany w wyborach powszechnych - w Austrii). Prezydent pełni funkcję reprezentacyjną (składa i przyjmuje wizyty państwowe, przyjmuje listy uwierzytelniające, mianuje wybranego przez Bundestag kanclerza, rozwiązuje parlament w przypadku niemożności jego wyboru, mianuje sędziów federalnych, oficerów i podoficerów; na wniosek…
…, na wniosek prezydenta, zawsze pochodzi z szeregów większości parlamentarnej. Kanclerz sam dokonuje skompletowania składu rządu). Ministrowie są mianowani przez prezydenta. Nie jest wymagane, by członkowie gabinetu cieszyli się poparciem parlamentu. Ponoszą oni odpowiedzialność polityczną przed kanclerzem. Realnej odpowiedzialności politycznej podlega jedynie kanclerz. Konstruktywne wotum nieufności. System…
… zajmuje pozycję dominującą. Wyróżniamy:
* monarchie - głowa państwa utożsamiana z państwem, ludność to poddani
- monarchia absolutna - suma imperium jest przy monarsze, monarcha jest ponad systemem, ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej
- monarchia konstytucyjna - władza monarchy jest ograniczona przez konstytucję, która określa jego kompetencje, np. Hiszpania
- monarchia parlamentarna
…, a nie terytorium. Państwo = obywatele. Demokracja ateńska była uosobieniem demokracji bezpośredniej. Demokracja pośrednia byłaby zaprzeczeniem istoty demokracji. W demokracji ateńskiej obywatele mieli ciągły udział w życiu wspólnoty (państwa)
Demokracja współczesna jest pośrednia, lud ma jedynie kompetencje kontrolne. Nie można jej przyrównywać do demokracji ateńskiej. Źródła współczesnej demokracji:
a) rozwój…
… mu kompetencje ceremonialne i reprezentacyjne (przecinanie wstęg, przemówienia, przyjmowanie listów uwierzytelniających itp.). Prawdziwą, realną władzę prezydent ma jako zwierzchnik całego, rozbudowanego systemu administracji federalnej. To on mianuje swoich najbliższych doradców (sekretarzy, którzy nie tworzą gabinetu jako ciała kolegialnego), prawo mianowanie i odwoływania najwyższych urzędników państwowych…
… kanclerza może wprowadzić tzw. ustawodawczy stan wyjątkowy(przyznaje szczególną ochronę kanclerzowi. Może być wprowadzony tylko raz za kadencji danego kanclerza i max na pół roku. Polega na tym, że rządowe projekty ustaw odrzucone przez Bundestag wchodzą w życie, jeśli poprze je Bundesrat). Realną władzę wykonawczą sprawuje kanclerz (jest wybierany bezwzględną większością przez Bundestag, bez debaty…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz