Koncentracja materiału procesowego-wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koncentracja materiału procesowego-wykład  - strona 1 Koncentracja materiału procesowego-wykład  - strona 2 Koncentracja materiału procesowego-wykład  - strona 3

Fragment notatki:

KONCENTRACJA METERIAŁU PROCESOWEGO
Koncentracja materiału procesowego (czynności procesowych).
Szybkość procesu nie może być wartością samą w sobie. Należy prowadzić proces bez nieuzasadnionej zwłoki. Skupić środki procesowe wokół przedmiotu procesu.
Art. 2 § 1 pkt 4 jednym z celów - rozstrzygnięcie sprawy w rozsądnym terminie postępowanie przygotowawcze- art. 310 § 1, termin śledztwa i dochodzenia
art. 331 § 1 i § 3, termin wniesienia aktu oskarżenia
stadium jurysdykcyjne art. 366 § 2 § 2. Przewodniczący powinien dążyć do tego, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło na pierwszej rozprawie głównej przepisy o przerwie i odroczeniu 401§ 1- przerwę zarządza przewodniczący- zarządzeniem, maksymalnie trwa 35 dni, Art. 401.   § 1. Przewodniczący może przerwać rozprawę główną dla sprowadzenia dowodu albo dla wypoczynku lub z innej ważnej przyczyny. § 2. Każdorazowa przerwa w rozprawie może trwać nie dłużej niż 35 dni. więcej niż 35 dni- to odroczenie- sąd w drodze postanowienia
404 § 2 po odroczeniu rozprawy, od początku prowadzimy po przerwie prowadzimy dalej, z tym samym składem, od tego momentu, gdzie skończyło się przed przerwą § 2. Rozprawę odroczoną prowadzi się w nowym terminie od początku. Sąd może wyjątkowo prowadzić rozprawę odroczoną w dalszym ciągu, chyba że skład sądu uległ zmianie. Art. 387.   § 1. Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono występek może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego; jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu. § 2.  Sąd może uwzględnić wniosek oskarżonego o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego tego wniosku. § 3. Sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku oskarżonego od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany. Przepis art. 341 § 3 stosuje się odpowiednio. § 4. Przychylając się do wniosku sąd może uznać za ujawnione dowody wymienione w akcie oskarżenia lub dokumenty przedłożone przez stronę. § 5. Jeżeli wniosek złożono przed rozpoczęciem rozprawy, sąd rozpoznaje go na rozprawie.

(…)

… przez stronę.
§ 5. Jeżeli wniosek złożono przed rozpoczęciem rozprawy, sąd rozpoznaje go na rozprawie.
Art. 388. Za zgodą obecnych stron sąd może przeprowadzić postępowanie dowodowe tylko częściowo, jeżeli wyjaśnienia oskarżonego przyznającego się do winy nie budzą wątpliwości.
przepisy adresowane do stron- terminy zawite, art. 122 kpk
Art. 122.  § 1. Czynność procesowa dokonana po upływie terminu zawitego…
…, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Zażalenie- art. 459 § 1 i § 2
Art. 459.  § 1. Zażalenie przysługuje na postanowienia sądu zamykające drogę do wydania wyroku, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 2. Zażalenie przysługuje także na postanowienia co do środka zabezpieczającego oraz na inne postanowienia w wypadkach przewidzianych w ustawie.
jeżeli to postanowienie jest blokujące, np. postanowienie umarzające
środki zabezpieczające
jeżeli przepis szczególny na to zezwala, np. 203 § 4
§ 2. O potrzebie obserwacji w zakładzie leczniczym orzeka sąd, określając miejsce i czas trwania obserwacji. W postępowaniu przygotowawczym sąd orzeka na wniosek prokuratora. Przepisy art. 249 § 3 i 5 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Obserwacja w zakładzie leczniczym nie powinna trwać dłużej niż 4 tygodnie; na wniosek…
środka zapobiegawczego przysługuje zażalenie na zasadach ogólnych, z wyjątkiem, o którym mowa w § 2.
Wniosek o uzasadnienie wyroku7- 7 dni, potem apelacja wniosek o nią- 14 dni.
Zażalenie 7 dni od wydania/ doręczenia decyzji.
Apelacja dotyczy całego/częściowego rozstrzygnięcia (np. 3 czyny zawinione, 2 akceptuje, oskarżony skarży 3 część wyroku?). Można zaskarżyć również samo uzasadnienie wyroku…
… po wniesieniu środka odwoławczego. Jedynie (wyłącznie) można orzekać na jego korzyść.
→ klasyfikacja środków zaskarżenia:
zwyczajne apelacja } środki zażalenie} odwoławcze sprzeciwy
odwołania (do składu orzekającego- decyzja przewodniczącego)
nadzwyczajne
kasacja
wniosek o wznowienie postępowania
WARUNKI DOPUSZCZALNOśCI PROCESU (PRZESŁANKI PROCESOWE)
Orzekanie w przedmiocie procesu, stwierdzenie winy…
…. Skarżyć możemy jedynie kwestie naruszające prawo, szkodzące interesom (gravamen).
Prokurator (oskarżyciel) może działać dwukierunkowo. Cechy środka odwoławczego jako skarga etapowa:
skargowość
dewolutywność
suspensywność
zakaz reformationis in peius
dewolutywność- przeniesienie sprawy do wyższej instancji w wyniku wniesienia środka odwoławczego: gdy chodzi o apelacje- bezwzględny charakter (wniesienie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz