Postępowanie uproszczone

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie uproszczone - strona 1 Postępowanie uproszczone - strona 2 Postępowanie uproszczone - strona 3

Fragment notatki:

POSTEPOWANIE UPROSZCZONE - postępowanie szczególne I stopnia o charakterze zredukowanym. Zasada : odpowiednie stosowanie przepisów o postępowaniu zwyczajnym ( Art. 468 ) Wyjątek : gdy przepisy Rozdziału 51 stanowią inaczej. Przesłanki I. ogólne przesłanki procesowe ( Art. 17 ) II. w sprawie prowadzone było dochodzenie ( Art. 469 )
Nie stanowi przeszkody w rozpoznaniu sprawy w trybie uproszczonym dokończenie postępowania przygotowawczego w formie śledztwa z powodu przekroczenia terminu na ukończenie dochodzenia ( Art. 325i §1 ).
Chodzi o sprawy, w których dochodzenie prowadzono, a nie takie, w których było ono możliwe, ale zdecydowano się prowadzić śledztwo .
- jeśli podstawy wyłączające dochodzenie ujawnią się w toku dochodzenia to konieczne jest przekształcenie postępowania przygotowawczego w śledztwo, co wyklucza w przyszłości postępowanie uproszczone.
- jeżeli podstawy wyłączające dochodzenie ujawnią się w toku postępowania sądowego, a nie istniały wcześniej - np. pozbawienie oskarżonego wolności nastąpi dopiero po przesłaniu do sądu aktu oskarżenia sporządzonego w wyniku dochodzenia, to pozbawienie wolności nie jest przeszkodą procesową do trybu uproszczonego.
- jeżeli podstawy wyłączające dochodzenie ujawnią się w toku postępowania sądowego przed rozpoczęciem przewodu sądowego, a istniały wcześniej ( np. wadliwa kwalifikacja prawna czynu )- sąd powinien w trybie Art. 345 zwrócić sprawę prokuratorowi do uzupełnienia postępowania przygotowawczego
- jeżeli podstawy wyłączające dochodzenie ujawnią się w toku postępowania sądowego po rozpoczęciu przewodu sądowego, to sąd przechodzi na tryb zwyczajny. W postępowaniu uproszczonym mogą działać w charakterze oskarżyciela publicznego oskarżyciele nieprokuratorscy Odformalizowanie postępowania uproszczonego 1. po wstępnej kontroli aktu oskarżenia i uznaniu, że sprawa kwalifikuje się do rozprawy, odpis aktu oskarżenia można doręczyć oskarżonemu wraz z wezwaniem na rozprawę ( Art. 475 )
Pomiędzy doręczeniem a terminem rozprawy musi minąć minimalnie 7 dni pod rygorem odroczenia rozprawy na żądanie oskarżonego/obrońcy.( Art. 353 ). 2. sąd rozpoznaje sprawę jednoosobowo ( Art. 476 ) ( sędzia ma prawa przewodniczącego ) Wyjątek sąd rejonowy- w składzie 1 sędzia + 2 ławników, na zarządzenie prezesa sądu, jeśli jest to uzasadnione jej okolicznościami
Sąd okręgowy rozpoznaje sprawę także jednoosobowo, jeśli była rozpoznawana jednoosobowo w sądzie rejonowym. 3. możliwe jest rozpoznanie na posiedzeniu wniosku oskarżonego o skazanie bez postępowania dowodowego, jeśli wniosek ten złożono przed rozprawą ( Art. 474a ).


(…)

…. tytułem środka zabezpieczającego jedynie przepadek przedmiotów ( Art. 481 )
Zaskarżalność
Tak - sprzeciwem ( Art. 481 )
Legitymacja czynna
Oskarżony
Termin
7 dni od doręczenia odpisu wyroku zaocznego ( doręczenie następuje z urzędu )
Wymogi formalne a. obligatoryjnie - usprawiedliwienie nieobecności
b. fakultatywnie- wniosek o uzasadnienie wyroku na wypadek nieprzyjęcia lub nieuwzględnienia sprzeciwu
Sąd…

Wyjątek ( Art. 480 )- nie można przeprowadzić rozprawy głównej pod nieobecność oskarżonego, jeśli
- oskarżony usprawiedliwił swoje niestawiennictwo i
- wnosił o odroczenie rozprawy.
→ odczytuje się uprzednio złożone wyjaśnienia oskarżonego
→ jeśli oskarżony wyjaśnień nie złożył- sąd może zastosować pomoc prawną ( Art. 396 §2 - 4 )
c. jeśli niestawiennictwo zarówno oskarżonego jak i obrońcy ( ale niestawiennictwo oskarżonego, który obrońcy nie ma )
→ sąd może wydać wyrok zaoczny ( zob. niż. )
5. przerwanie rozprawy każdorazowo jedynie na okres 21 dni ( Art. 484 §1 )
W postępowaniu zwyczajnym- 35 dni.
Konsekwencja przekroczenia terminu → zmiana trybu postępowania na zwyczajny.
W postępowaniu zwyczajnym- odroczenie rozprawy.
Zmiana trybu postępowania na zwyczajny
1. przekroczenie terminu ( Art. 484 §2 )
2…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz