Kompozyty drzewne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kompozyty drzewne - omówienie - strona 1 Kompozyty drzewne - omówienie - strona 2 Kompozyty drzewne - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

TEMAT: KOMPOZYTY DRZEWNE
Wprowadzenie:
Drewno jako materiał konstrukcyjny znane jest od tysięcy lat. Jest naturalnym kompozytem o włóknistej strukturze. Jest również dobrym izolatorem zarówno cieplnym jak i akustycznym i charakteryzuje się znakomitą zdrowotnością w kontaktach z człowiekiem. Jego dużą zaletą jest także stosunkowo szybka odnawialność. Mimo swych zalet drewno posiada jednak wady: jest łatwopalne, nieodporne na czynniki atmosferyczne i biotyczne oraz charakteryzuje się anizotropią budowy.
Rozwinięcie:
Kompozyty drzewne najczęściej składają się z rozdrobnionego w różny sposób drewna jako składnika głównego oraz spoiwa, który zwykle są syntetyczne żywice z grupy duroplastów: aminowe lub fenolowe oraz niektóre spoiwa nieorganiczne. Większość takich tworzyw to materiały płytowe, a stopień rozdrobnienia drewna określa typ kompozytu. Podstawowe typy kompozytów drewnopochodnych:
Kompozyty wytwarzane z forniru. Chronologicznie najstarsze. Otrzymywanych poprzez sklejenie cienkich warstw(fornirów)uzyskanych przez mechaniczne skrawanie drewna. Najpopularniejsze kompozyty z tej grupy to sklejka i lignofol. Zastosowanie: meblarstwo, budownictwo, transport.
Kompozyty wytwarzane z wiórów. Uzyskiwane z wiórów otrzymanych poprzez mechaniczne skrawanie drewna, sklejonych syntetyczną żywicą lub spoiwem mineralnym. Najpopularniejsze są płyty wiórowe. Zastosowanie: meblarstwo i budownictwo.
Kompozyty wytwarzane z masy włóknistej. Głównym składnikiem potrzebnym do ich wytworzenia jest drewno rozdrobnione(tzw. zmielone)w obecności pary wodnej do postaci masy. Najpopularniejsze są płyty pilśniowe. Zastosowanie: budownictwo i meblarstwo. Kompozyty mieszane. Przeważnie mają strukturę wielowarstwową(tzw. sandwich). Uzyskuje się ją poprzez połączenie warstw drewna o różnym stanie rozdrobnienia(np. fornir i wióry lub fornir i masa włóknista). Można także kombinować je z innymi materiałami takimi, jak: metale, tworzywa syntetyczne, płyty mineralne. Zastosowanie: budownictwo.
Obecnie przeprowadza się wiele skomplikowanych badań dotyczących kompozytów drzewnych. Na przykład w Katedrze Tworzyw Drzewnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Naukowcy eksperymentują z kompozytami drzewnymi dodając do nich coraz to nowych składników w poszukiwaniu nowych, ulepszonych kompozytów lub ich pochodnych, łączących w sobie zalety drewna i zniwelowane wady tegoż materiału.

(…)

… na celu ponowne zużycie składników odpadowych wytwarzanych na przykład w procesie oczyszczania ścieków czy w elektrowniach i ciepłowniach. Odkryto bowiem, iż te szkodliwe, bezużyteczne jak dotąd substancje, mają właściwości polepszające właściwości kompozytów drzewnych. Podsumowanie:
Kompozyty drzewne znajdują bardzo duże zastosowanie w takich dziedzinach jak meblarstwo, budownictwo i transport. Ponadto…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz