To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kompensacja zakłóceń realizacyjnych procesów budowlanych
Jedną z najbardziej istotnych cech realizacji obiektów budowlanych jest losowy charakter czasu wykonania procesów budowlanych. Do czynników losowych oddziałujących na czas trwania robót należą: warunki atmosferyczne, znaczna fluktuacja kadr, różnego rodzaju trudności (coraz mniejsze) w zaopatrywaniu budów w sprzęt, prefabrykaty, półfabrykaty i materiały budowlane, awaryjność stosowanych maszyn i urządzeń technicznych itp. Każdy z wymienionych czynników oddziałuje w różny sposób i z niejednakową intensywnością, ponieważ zależy to od rzeczywistych warunków realizacyjnych właściwych dla danej budowy. W zależności od wielkości oddziaływania czynników losowych należy stosować różne metody ich kompensacji.
W praktyce robót budowlanych nie realizuje się w warunkach o charakterze zdeterminowanym. Może to tylko zdarzyć się bardzo sporadycznie w odniesieniu do wybranych robót (np. niektórych prac wykończeniowych). Z pewnym przybliżeniem można przyjąć, że warunki są zdeterminowane, gdy wpływ oddziaływań losowych jest niewielki. Taki niewielki wpływ może być zmniejszony lub nawet całkowicie wyeliminowany dzięki odpowiednim decyzjom podejmowanym przez majstra budowy. Postępowanie kompensujące zakłócenia w wykonywaniu robot budowlanych jest jednak trudne, a nawet bardzo często niemożliwe, gdy wpływ czynników o charakterze losowym przekracza pewną, na ogół trudno mierzalną wartość. Można stwierdzić, że procesy budowlane najczęściej przebiegają w warunkach losowych. Warunki atmosferyczne mają nadal w budownictwie duży wpływ na realizację obiektów. Znaczne utrudnienia z tego powodu występują najczęściej w zimie, ale mogą także się zdarzać w pozostałych porach roku, co związane jest np. z wystąpieniem silnych wiatrów i długotrwałych opadów. Czynnik ten - w zależności od przyjętej technologii wykonawstwa - może mieć większy lub mniejszy wpływ na przebieg robót. Oddziaływanie warunków atmosferycznych można ograniczać, podejmując odpowiednie decyzje, np. o unikaniu wykonywania robót betonowych i spawalniczych w okresie zimowym, prowadzeniu robót tynkarskich i malarskich w okresie niezimowym lub zimowym, ale po wykonaniu stanu surowego zamkniętego oraz uruchomieniu instalacji centralnego ogrzewania itp.
Dobór pracowników budowy ma bardzo istotny wpływ na przebieg procesów budowlanych, gdyż oddziałuje bezpośrednio (ale nie wyłącznie) na: jakość wykonywanych elementów budowli, terminowość robót, a także sprawność sterowania realizacją budowy. Dwa pierwsze czynniki dotyczą zarówno personelu inżynieryjno-technicznego, jak i robotników zatrudnionych na budowie. Na czynnik ostatni ma oczywiście główny wpływ kierownictwo, a w szczególności majster budowlany. Oddziaływanie „czynnika ludzkiego" na przebieg robót budowlanych ma charakter wyraźnie niezdeterminowany. Istotne wydaje się tu rozpoznanie głównych problemów socjologicznych oraz ustalenie ich zakresu i natężenia, między innymi w zakresie adaptacji pracowników w środowisku pracy, motywacji do pracy, stosunków międzyludzkich w aspekcie przełożony-podwład-ny itp.
(…)
… jest bardzo ważny z uwagi na powszechną mechanizację robót budowlanych. W odróżnieniu od poprzednio omówionych warunków wpływ awaryjności maszyn i urządzeń budowlanych na realizację robót można znacznie zmniejszyć, np. podnosząc poziom obsługi codziennej, organizując zapasy części i zespołów wymiennych itp. W uzasadnionych przypadkach można używać rezerwowych maszyn budowlanych, w ramach rezerwy obciążonej…
…. Niekorzystnym zjawiskiem są jednak nie tylko opóźnienia, lecz również zbyt wczesne dostawy niektórych materiałów, konstrukcji, maszyn i urządzeń. Tego rodzaju problemy są coraz rzadziej spotykane w naszym budownictwie, ale zdarzają się jeszcze pewne uchybienia organizacyjne związane z zamawianiem, kompletowaniem oraz dostawami maszyn, urządzeń i materiałów na plac budowy. Skutki nieterminowości dostaw…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)