To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Uwzględnienie specyfiki realizacji procesów budowlanych
Majster budowlany powinien znać warunki realizacyjne występujące na danej budowie, a także specyfikę prowadzenia procesów budowlanych. Warunki realizacyjne mają na ogół charakter lokalny i dlatego należy zapoznawać się z nimi przed rozpoczęciem robót. Specyfika realizacji procesów budowlanych ma istotne znaczenie dla przebiegu prac, niezależnie od lokalizacji budowy.
Poszczególne procesy technologiczne na budowie są prowadzone w odmiennych (specyficznych) warunkach niż podobne lub analogiczne procesy w innych dziedzinach techniki [2], [3], [5]. W budownictwie mają ponadto miejsce takie procesy robocze, które nie występują w innych branżach. Specyficzne warunki wykonywania procesów budowlanych powodują, że realizacja całej budowy odbiega w sposób zasadniczy od przebiegu produkcji o charakterze przemysłowym. Specyficzne cechy budownictwa zestawiono niżej.
Indywidualny charakter każdej budowy. Realizacja nawet dwóch identycznych obiektów, lecz budowanych w innej porze roku lub zlokalizowanych w innych miejscach, np. w terenie górskim lub nizinnym, w różnych warunkach hydrogeologicznych, może wymagać odmiennych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, a to z kolei może być przyczyną znacznych różnic w długości cyklu realizacyjnego tych obiektów. Z indywidualnym charakterem budów wiąże się także określony sposób planowania przebiegu robót. Metody planowania sieciowego stosuje się do tzw. przedsięwzięć jednostkowych, czyli takich, w których można wyróżnić moment ich rozpoczęcia i zakończenia. Właściwością tą odznacza się każde przedsięwzięcie budowlane, w odróżnieniu od przebiegu produkcji przemysłowej, która ma charakter ciągły (a nie jednostkowy). Z tego powodu wprowadzenie do organizacji budowy metod potokowych, będących naśladownictwem znanej w przemyśle produkcji taśmowej, natrafia nieraz na pewne trudności. Metoda uprzemysłowienia budownictwa, która jest stosowana dość powszechnie, to prefabrykacja, czyli wykonywanie niektórych procesów technologicznych nie na placu budowy, lecz w stałych zakładach prefabrykacji. Produkcja w tych zakładach może być organizowana na wzór produkcji przemysłowej. Stosowanie elementów prefabrykowanych w budownictwie może być nieraz ograniczone znacznymi kosztami ich transportu, mimo że obecnie jest w pełni możliwy przewóz dużych i ciężkich prefabrykatów. Koszt przewozu zależy przede wszystkim od odległości dzielącej wytwórnię prefabrykatów od placu budowy. Niekiedy bardziej opłaca się stosować przenośne wytwórnie poligonowe lub przyobiekto-we. Tam jednak warunki wytwarzania prefabrykatów mało odbiegają od warunków, w jakich są realizowane typowe procesy budowlane. Indywidualny charakter budów stanowi również przyczynę braku ciągłości w wykonywaniu identycznych procesów budowlanych na poszczególnych obiektach oraz wpływa na nierów-nomierność zapotrzebowania na środki produkcji i w zakresie zatrudnienia.
(…)
… (w przemyśle bardzo często już na różnych etapach produkcji istnieje możliwość uzyskiwania gotowych produktów, np. surówki czy stali w hutnictwie). Z tego powodu w budownictwie szczególnie jest ważne zapewnienie odpowiednich zasobów finansowych przez inwestora, a także przez innych uczestników procesu inwestycyjnego.
Znaczne wymiary i duża masa obiektów budowlanych. Koszt wykonania budowli zwiększa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)