Zasady BHP przy robotach ziemnych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1771
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady BHP przy robotach ziemnych-opracowanie - strona 1 Zasady BHP przy robotach ziemnych-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Zasady BHP przy robotach ziemnych.
Bezpieczeństwo pracy w robotach ziemnych uzależnione jest od następujących podstawowych czynników:
sprawność i niezawodność maszyn stosowanych w robotach ziemnych,
dobrej organizacji wykonywania robót,
kwalifikacji obsługi maszyn,
stopnia przygotowania robót ziemnych,
przestrzegania obowiązujących przepisów i zasad podczas wykonywania robót.
Podstawowym dokumentem, którego przestrzeganie obowiązuje przy robotach ziemnych zmechanizowanych , jest rozporządzenie ministra budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych z dnia 28 marca 1972r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlano - montażowych i rozbiórkowych. Działania zabezpieczające oraz ułatwiające wykonywanie robót budowlanych dotyczą obsługi technicznej maszyn odpowiedzialnej za sprawność maszyny, obsługi produkcyjnej (maszyniści i pomocnicy ), kierownictwa budowy, projektantów technologii i organizacji budowy oraz projektantów budowli ziemnych.
Sprawność i niezawodność maszyn. Maszyny przeznaczone do wykonywania robót ziemnych przed dostarczeniem ich na budowę powinny podlegać dokładnej kontroli w warsztatach na zapleczu budowy. Kontrola ta, oprócz stanu technicznego, powinna obejmować również elementy, od których uzależnione są warunki ergonomiczne i bezpieczna praca maszyny. drugim koniecznym warunkiem niezawodności pracy maszyny jest przeprowadzenie codziennej obsługi technicznej, dla której należy zapewnić obsłudze maszyny właściwe środki i narzędzia oraz niezbędne drobne części zamienne, których wymiana jest możliwa na budowie. Przy większej liczbie maszyn wskazane jest zorganizowanie przewoźnego warsztatu naprawczego. Przy przeglądach codziennych szczególną uwagę należy na przewody paliwowe, hydrauliczne i instalację elektryczną.
Kwalifikacje obsługi maszyn. Kwalifikacje zawodowe obsługi maszyn do robót ziemnych mają podstawowe znaczenie przy wykonywaniu robót, jak również dla utrzymania maszyn w stałej gotowości do pracy. Nowoczesne, wysoko zautomatyzowane, hydrauliczne maszyny do robót ziemnych muszą być obsługiwane przez maszynistów o dużym doświadczeniu, mających za sobą obowiązkowy egzamin, który między innymi zawiera technologię robót ziemnych, eksploatację techniczną i produkcyjną maszyn oraz bezpieczeństwo pracy.
Przygotowanie robót ziemnych. Prace poprzedzające wykonanie właściwych robót ziemnych są na ogół mało doceniane, ale jak wykazuje praktyka, zaniechanie ich jest częstą przyczyną wypadków na budowie. Prace te obejmują:
zbadanie kategorii gruntu,
ustalenie poziomu wód gruntowych, usunięcie przeszkód np. starych fundamentów, pni, krzaków,
przeprowadzenie dokładnego rozeznania odnośnie do istniejącego uzbrojenia terenu,
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz