Kodyfikacje-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1295
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kodyfikacje-opracowanie - strona 1 Kodyfikacje-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Kodyfikacje - PRUSY Landrecht Pruski - ogólnoprawny kodeks obowiązujący w Prusach od 1 czerwca 1794 do 1900.
Prace nad Landrechtem trwały od 1780 r. Celem było stworzenie uniwersalnego zbioru całego prawa materialnego obowiązującego w Prusach i uporządkowanie w ten sposób całego prawa pruskiego. Landrecht obejmował zatem prawo cywilne, prawo karne, prawo państwowe, prawo administracyjne, a także lenne i kościelne. W efekcie liczył 20 tomów. Objętość Landrecht'u wynikała tak z przyjętej metody kazuistycznej, co miało zapobiec wątpliwościom orzecznictwa sądowego, a także skłonności monarchii absolutnej do ścisłej reglamentacji życia swych obywateli. Landrecht nie spełnił pokładanych w nim nadziei i nie ujednolicił pruskiego systemu prawnego. W stosunku do praw partykularnych obowiązujących w Prusach miał bowiem tylko charakter posiłkowy. Dzieło napisane było czystą niemczyzną, ale stosowana terminologia była zawiła Systematykę kodeksu oparto na prawnonaturalnych koncepcjach. Landrecht dzielił się na dwie części. Pierwsza z nich obejmowała prawa indywidualne odnoszące się do jednostki, natomiast druga regulowała prawa i obowiązki jednostki w różnych społecznościach. Taka systematyka, choć nowatorska, jednak utrudniała sprawne posługiwanie się tym aktem prawnym. Poza tym Landrecht charakteryzowała słaba przejrzystość przepisów, co powodowało trudności w praktyce orzeczniczej.
Landrecht stanowił mieszankę regulacji feudalnych z nowymi - prawnonaturalnymi . Nowe elementy to głównie nieograniczone władztwo nad rzeczą i swoboda umów . Jednakże w Landrechcie utrzymano wiele instytucji prawa feudalnego, jak choćby lenno i uprzywilejowane traktowanie stanu szlacheckiego przez prawo karne . Również przepisy prawa małżeńskiego miały w dużej mierze charakter feudalny (zakaz małżeństw między szlachtą a chłopstwem, konieczność zgody ojca na małżeństwo niepełnoletniego syna z pełnoletnią kobietą). Również w prawie karnym ostały się przeżytki feudalne, bowiem Landrecht utrzymywał nadal kary cielesne .
Prawo karne szeroko zarysował granicę nieumyślności. obrona konieczna - można ją było zastosować, o ile nie dało się uciec albo powiadomić władz. ogólna prewencja i odstraszanie potencjalnych przestępców od popełnienia przestępstwa. kara bezwzględnie określona (około 60 przestępstw zagrożonych wyłącznie karą śmierci). kwalifikowana kara śmierci. przewidywał środki zabezpieczające. tradycyjny podział przestępstw na publiczne i prywatne, przyjmował zasadę "nullum crimen sine lege". Prawo cywilne wyodrębniał spółki: otwarte (cywilne), komandytowe (ciche i anonimowe), dziedziczenie umowne, ustawowe, testamentowe ,
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz