To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kodyfikacje Oświecenia - NIEMCY kodeks cywilny BGB - ogólnoniemiecki kodeks cywilny uchwalony w 1896 r., , obowiązujący od 1 stycznia 1900 do dziś . Zawiera zasadniczy zrąb przepisów niemieckiego prawa cywilnego. Uważa się go za „dziecko” pozytywizmu prawniczego. Postulat unifikacji niemieckiego prawa prywatnego był podnoszony głównie przez pozytywistów, jednak napotkał silny sprzeciw ze strony szkoły historycznej. Wejście BGB w życie oznaczało koniec partykularyzmu w niemieckim prawie cywilnym (jego unifikację). Oznaczało także ostateczne zerwanie z feudalnym ustrojem społeczeństwa, bowiem BGB, opierając się na wolnorynkowej filozofii gospodarki i własności, współtworzy kapitalistyczny ustrój społeczny. Jego podstawą jest zasada autonomii stron, przejawiająca się w zasadach swobody umów, swobody rozporządzania własnością, swobody testowania. BGB należy do tzw. wielkich kodyfikacji cywilnych XIX wieku. Na BGB wzorowano wiele kodeksów cywilnych całego świata. BGB stanowił również część polskiego porządku prawnego na obszarze dawnego zaboru pruskiego . Po II wojnie światowej jego postanowienia były sukcesywnie zastępowane nowym prawem, jednak ostatnie przepisy kodeksu dotyczące hipoteki morskiej utraciły moc obowiązującą dopiero w 1962 r.
BGB podzielony został według systematyki pandektowej na pięć części: część ogólną, zobowiązania - prawo obligacyjne, umowy prawo rzeczowe - własność, posiadanie
prawo rodzinne - małżeńskie osobowe, małżeńskie majątkowe, rodzice-dzieci
prawo spadkowe. Własność: nieograniczone prawo właściciela do rzeczy.
Prawo małżeńskie osobowe: 100% świeckie.
W BGB po raz pierwszy zastosowano klauzule generalne : Na początki XIX w. teoretycy zachwycili się dokonanymi zmianami: upadkiem feudalizmu, równością ludzi, własnością. Pojawia się kapitalizm ze swoimi wadami i zaletami. Powstają wielkie zakłady pracy najemnej. Dochodzi do różnych kontraktów cywilno-prawnych - faktyczne stosunki pomiędzy fabrykantem a najemnymi pracownikami nie były jednak oparte o zasady równości.
Na początku XIX w. rodzi się koncepcja socjalizmu utopijnego. Rozwija się ruch socjalistyczny i komunistyczny.
Manifest komunistyczny Marksa i Engelsa z 1848 r. stał pod hasłem odebrania własności prywatnej środków produkcji. Widmo komunizmu krąży po Europie. W 1891 r. wydana została reencyklika papieska „O kwestii robotniczej”. Przeciwstawia się ona ruchowi komunistycznemu argumentując, że własność jest naturalnym prawem człowieka, ale trzeba, by robotnik miał godziwą zapłatę i warunki pracy. Jest to nawiązanie do św. Tomasza z Akwinu, który akcentował, że z własności wynika misja społeczna - właściciel powinien korzystać z rzeczy ku pożytkowi innych.
(…)
… niemieckich największe rezultaty w zakresie prawa karnego osiągnęły Prusy i Bawaria. Pierwszą kodyfikacją prawa karnego w Prusach był Landrecht z 1794 r., który jednak pozostawał daleko w tyle za osiągnięciami nauki europejskiej. Nowym elementem w stosunki do feudalngo systemu karania było przyjęcie przez Landrecht zasady nullum crimen sine lege, jednocześnie jednak Landrecht dopuszczał on stosowanie…
…. Zawierał normy zbudowane w sposób wolny od kazuistyki, był jednolity terminologicznie.
Kodeks bardzo ograniczał swobodę decyzji sędziowskiej poprzez wprowadzenie sankcji bezwzględnie oznaczonych. Ustawodawca zakazywał wydawania wszelkich komentarzy do kodeksu z wyjątkiem urzędowych. Pod względem kar kodeks bawarski był bardzo represyjny. Znał 11 przypadków zaostrzonej kary śmierci, instytucję śmierci cywilnej, kary cielesne.
Kodeks karny ogólnoniemiecki z 1871 r.
Zjednoczenie Niemiec postawiło na porządku dnia sprawę utworzenia kodyfikacji wspólnej dla całego państwa. Punktem wyjścia był kodeks z 1851 r.
Nowy kodeks karny ogólnoniemiecki z 1871 r. składał się z przepisów wstępnych i dwóch części: ogólnej i szczególnej. W porównaniu z kodeksem pruskim z 1851 r. ograniczał karę śmierci, skrócił…
… niesłychany rozrost zasięgu działania prawa karnego poprzez zmiany zasady odpowiedzialności karnej - nowela z 1935 r. do kodeksu karnego II Rzeszy zerwała z zasadą legalizmu na rzecz stosowania analogii w prawie. Wprowadzono rozbudowany system „środków zabezpieczających i poprawczych”, m.in. kastrację, W znowelizowanych przepisach o zdradzie głównej rozbudowane zostało pojęcie przestępstw przeciwko państwu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)