Jak się zreformował komunizm po roku 1989- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jak się zreformował komunizm po roku 1989- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Jak się zreformował komunizm po 89?
1989 - początek dekomunizacji.
Postawa ortodoksyjna - część partii uznała, że upadek komunizmu w Europie nie powinien mieć wpływu na doktrynę; nie trzeba nić zmieniać, cel jest nadal aktualny np. Komunistyczna Partia Niemiec, początkowo Komunistyczna Partia Francji.
Partie uważające komunizm za socjalizm zdegenerowany przez Lenina i Stalina - socjalizm tak, wypaczenie nie, postulat oczyszczenia socjalizmu z Lenina i Stalina, powrót do źródeł, marksizm nie jest już traktowany jako ewangelia, swobodny stosunek, a nie dogmatyczny np. Zreformowana Partia Komunistów Włoskich, Komunistyczna Partia Grecji.
Czas komunizmu się skończył - próba jego urzeczywistnienia pokazała, że jest on nierealny, dążenie do zmian ideowych i programowych, nadać lewicy charakter niekomunistyczny np. Partia Demokratyczna Lewicy, Partia Komunistyczna Holandii - Zieloni Lewica, Niemiecka Partia Demokratyczna
Komuniści chińscy zmienili swoją tożsamość, w zakresie polityki gospodarczej przyjęli system rynkowy, w systemie politycznym - rządy proletariatu.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz