J. LOCKE

Nasza ocena:

5
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1176
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
J. LOCKE - strona 1

Fragment notatki:

J.LOCKE
Nie był zwolennikiem władzy absolutnej.
Stan natury to stan względnej szczęśliwości, ale czasami dochodziło do konfliktów - musieliśmy być sędziami we własnej sprawie, nie było władzy bezstronnej. To zmusiło nas do opuszczenia stanu natury. Umowa 2 - etapowa:
1 - wszy etap - stworzenie społeczeństwa
2 - gi etap - wyłonienie z pośród siebie władzy
Państwo ma zapewnić bezpieczne życie, ma nie mieszać się do gospodarki, religii itp. Lock jest za ograniczeniem władzy. Można wypowiedzieć posłuszeństwo władzy, czyli rozwiązujemy tylko 2 - gi etap umowy. Dokonał on 3 - j podziału władzy, miało to na celu ograniczenie władzy:
1 - wsza władza ustawodawcza (dwu izbowy parlament)
2 - ga władza wykonawcza (król, ministrowie i sądownictwo)
3 - cia władza federacyjna (polityka zagraniczna)
Król tylko panuje, nie może on źle czynić. On nie ponosi odpowiedzialności. Ministrowie rządzą i odpowiadają za króla.
Najbardziej istotne wg niego to, to by nie doszło do połączenia dwóch pierwszych władz.
Państwo jest stróżem naszych praw naturalnych. Lock był zwolennikiem monarchii umiarkowanej (późniejsze określenie). Społeczeństwo współrządzi, chciał ograniczyć władzę.
Najważniejszą jest władza ustawodawcza, stanowienie prawa. W tej koncepcji nie ma równowagi władz. Lock głosi tolerancję. Uważał, że nie można wartościować religii, każda jest tak samo ważna. Władca nie może decydować o wyznaniu religii społeczeństwa. Wg Locka nie ma tolerancji wobec katolików (bo są posłuszni papieżowi, a nie królowi), nie mają oni wszystkich praw, byli wykluczeni przy zasiadaniu w parlamencie i ateistów (skoro w ogóle nie wierzą w Boga to im nie można wierzyć).
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz