To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Istota Unii Walutowej
Mówiąc o UW musimy rozróżnić UW pełna i nie pełną
UW nie pełna ma miejsce wówczas gdy grupa krajów prowadzi wspólną politykę walutową nawet do tego stopnia, że usztywnia kursy walutowe pomiędzy walutami krajowymi. Może być również taka unia walutowa, że jedna waluta jest zdecydowanie silniejszą od pozostałych i w warunkach tego kraju jest walutą wiodącą a waluty krajów słabszych stabilizują się na zasadzie powiązania z walutą główną. Najczęściej tego typu UW tworzone są (były) w warunkach nie stabilności walutowej i silnych powiązań handlowych danej grupy krajów.
UW pełna: której celem jest dojście do wspólnej waluty np.: strefa euro. Unia gosp to najwyższy stopień integracji ekonomicznej.
Kiedy istnieje ekonomiczne uzasadnienie utworzenia Unii walutowej/ych?
W sytuacji gdy w proces integracyjny grupy krajów jest na tyle zaawansowany, że osiągnął stadium wspólnego rynku zasadne staje się pytanie czy korzyści wspólnego rynku nie będą wyższe jeśli wprowadzi się również unie walutową ale to zależy od sytuacji walutowej na świecie i od sytuacji gosp w ramach ugrupowania przede wszystkim istotne jest czy kraje są mocno zróżnicowane pod względem poziomu rozwoju gosp i efektywności gosp oraz konkurencyjności w handlu.
Rozpatrując zagadnienia tworzenia UC należy przede wszystkim rozważyć jej celowość z punktu widzenia powiązań handlowych grupy krajów, które są zainteresowane współpracą walutową. UW bowiem jest bardziej uzasadniona gdy transgraniczne są dla podmiotów gosp coraz ważniejsze czyli gdy krajowi uczestnicy rynku w coraz większym zakresie przeprowadzają transakcje gospodarcze z podmiotami rynkowymi. Jest to istotne datego, że przeprowadzanie transakcji z podmiotami zagranicznymi wiąże się z potrzebą wymiany walut. A wymienienie walut obarczona jest (w równym stopniu) ryzykiem kursowym i kosztami przeprowadzania tych transakcji walutowych.
Czy zawsze ryzyko jest takie samo ?
To zależy od ogólnej sytuacji walutowej na świecie i od stabilności poszczególnych walut krajowych.
Unia gospodarcza charakteryzuje się:
utworzeniem wspólnego rynku
utworzeniem Unii walutowej
wysokim stopniem centralizacji polityki gosp i społecznej
wysokim stopniem ujednolicenia zasad działalności gosp w zasadzie można powiedzieć, że unia gosp to taki obszar na, którym osiągnięto wysoką spójność społeczno-gosp między krajami
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)