Istota i funkcje uwagi

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1050
Wyświetleń: 2807
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Istota i funkcje uwagi - strona 1 Istota i funkcje uwagi - strona 2 Istota i funkcje uwagi - strona 3

Fragment notatki:

Istota i funkcje uwagi; uwaga selektywna, uwaga podzielona. Jest to proces psychiczny decydujący o wybiórczości zachowania poprzez selekcjonowanie i blokowanie bodźców. Uwaga pozwala na utrzymywanie ukierunkowanej aktywności. Uwaga może być mimowolna i celowa. Posiada ona następujące cechy:
1. Trwałość - utrzymywanie koncentracji na jednej podniecie
2. Zakres - ilość bodźców, które można objąć percepcją w danym momencie
3. Podzielność - zdolność percepcji kilku bodźców na raz i wykonywania kilku
czynności
4. Przerzutność - zdolność przenoszenia uwagi z bodźca na bodziec UWAGA - to mechanizm redukcji nadmiaru informacji, aby uniknąć przeładowania. Uwaga pozwala wybrać spośród wszystkich dostępnych rzeczy tylko te, które są potrzebne.Wiele rzeczy nie odbieramy, bo, nasze zmysły są na to niewrażliwe. Dziś mówi się, że uwaga i świadomość to dwie różne rzeczy. Pole uwagi jest szersze niż pole świadomości.
Są dwa typy świadomości: INTROSPEKCYJNA - czyli świadomość własnych procesów psychicznych ( np. wiem , że boli mnie kolano) RETROSPEKCYJNA - zdawanie sobie sprawy z tego, co jest treścią organów sensorycznych, z tego co jest na zewnątrz. (inaczej świadomość percepcyjna) Są różne natężenia świadomości percepcyjnej-mówi się o procesach tzw. przeduwagowych - to jest tzw. słaba świadomość percepcyjna ( coś co jeszcze nie znajduje się w centrum uwagi)
CZYNNOŚCI AUTOMATYCZNE I KONTROLOWANE: Są czynności, które łatwo sobie uświadamiamy i te, które sobie uświadamiamy trudniej, np. nauka jazdy samochodem - wszystko musimy kontrolować, a potem jazda staje się czynnością automatyczną. Przywrócenie z czynności automatycznej na kontrolowaną jest trudne i zmniejsza efektywność wykonania. Czynność kontrolowana - charakteryzuje się globalnym sterowaniem, wszystko jest pod kontrolą, w czynność tę zaangażowany jest cały system poznawczy. Gdy nie będziemy automatyzować czynności, to nie będzie miejsca na nowe doświadczenia. Przy jeździe samochodem, gdy pogarszają się warunki na jezdni to trochę wraca sterowanie kontrolowane. Czynności kontrolowanej przydzielamy dużo uwagi i na odwrót.
Funkcje uwagi:
1) Selektywność - umiejętność wyboru jednego bodźca kosztem drugiego (test Stroopa )
2) Czujność - zdolność do długotrwałego oczekiwania na pojawienie się ściśle określonego bodźca (sygnału), a ignorowanie innych ( szumu).Problem czujności polega na tym, że cały czas jesteśmy atakowani, ale musimy z wielu rzeczy znaleźć i wychwycić to, co ważne. Może być sytuacja, gdy reagujemy na szum - jest to błąd fałszywego alarmu, lub lekceważymy sygnał - jest to błąd chybienia. CZUJNOŚĆ - „ to żołnierz na warcie” zdolność do długotrwałego oczekiwania na pojawienie się ściśle określonego bodźca, a ignorowanie tego co nieważne („szum). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz