Notatki mają 5 stron i dotyczą integracji Polski z UE - tematyka podrozdziałów odnosi się do systematyki pojęć w ramach integracji europejskiej, integracji europejskiej po II wojnie światowej, typów integracji, kultury integracji politycznej, drogi państwa do członkostwa w UE
(…)
… negocjacje - duża presja polityczna ze strony `starych państw' - elastyczne traktowanie kryteriów - 5 lat na dostosowanie do Wspólnej Polityki Celnej - greccy pracownicy mieli uzyskać dostęp do rynków pracy państw członkowskich po 7 latach - odroczenie wymogu swobodnego przepływu kapitału, zwłaszcza w odniesieniu do nieruchomości.
Hiszpania & Portugalia: negocjacje dłuższe, 7 lat - pełna liberalizacja…
… referenda akcesyjne ( efekt domina - najpierw referenda w najbardziej euro entuzjastycznych państwach, na końcu w najmniej).
V rozszerzenie: I fala rozszerzenia wschodniego
Piąte rozszerzenie niosło ze sobą zupełnie nową jakość rozszerzeń. Nigdy wcześniej nie przyjmowano tak wielu państw jednocześnie. Konieczna była zmiana struktury UE, aby nie został sparaliżowany proces decyzyjny. Rozszerzenie…
… oraz dobrowolność.
Państwa odnoszą korzyści z integracji. Według teorii gier, gra o sumie zerowej oznacza czyjąś wygraną i czyjąś przegraną. Integracja jest według tej teorii grą o sumie niezerowej - wszyscy wygrywają, niektórzy więcej, inni mniej.
Integracja nie ma jednostajnego tempa, może przechodzić przez fazy intensyfikacji, zwolnienia, regresu. Ma też charakter sektorowy - państwa decydują o sektorach…
… i demograficznie - Europa słaba politycznie - procesy dekolonizacyjne - dwubiegunowy rozwój państw - stal i węgiel podstawą przemysłu - wzrost napięcia ze względu na posiadanie przez niektóre państwa bomby atomowej - kryzysy naftowe - upadek komunizmu - integracja ekonomiczna zostaje uzupełniona o integracje polityczną.
Intergację można rozpatrywać jako stan (wycinek większej całości) bądź proces (zdarzenia…
… komunitarne - podział na sferę sacrum i profanum - integracja i współpraca są wartościami samymi w sobie - Europa południowo wschodnia
(*kultura polityczna: orientacja i zachowania w polityce, przekonania odn. funkcjonowania systemu)
Przychodzi dziennikarz i prosi o wytłumaczenie, czemu nie wszystkie kraje nie są w s. euro, i kiedy będą te, które nie są (WB, Polska, Szwecja).
WB: kultura luterańska…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)