Instrumenty pieniądza elektronicznego - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Instrumenty pieniądza elektronicznego - wykład - strona 1 Instrumenty pieniądza elektronicznego - wykład - strona 2 Instrumenty pieniądza elektronicznego - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Instrumenty pieniądza elektronicznego. 1.4.1. Definicja i cechy Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych definiuje instrument pieniądza elektronicznego jako „urządzenie elektroniczne, na którym jest przechowywany pieniądz elektroniczny, w szczególności kartę elektroniczną zasilaną do określonej wartości” . Pieniądz elektroniczny jest więc:
przechowywany w urządzeniach elektronicznych,
wydawany do dyspozycji na podstawie umowy w zamian za środki pieniężne o nominalnej wartości nie mniejszej niż ta wartość,
uznawany za środek płatniczy przez przedsiębiorców innych niż wystawiający go.
Główną cechą pieniądza elektronicznego jest to, iż może być wydawany posiadaczowi tylko do kwoty uprzednio wpłaconej gotówki lub środków na jego rachunku. W celu uniknięcia tworzenia barier dla rozwoju obrotu przy użyciu pieniądza elektronicznego, polski ustawodawca dopuszcza możliwość obciążenia przez bank posiadacza kwotą wydanego pieniądza tylko w wartości nominalnej. W praktyce wyróżniamy dwa główne rodzaje pieniądza elektronicznego, tj. „elektroniczną portmonetkę” i „ecash” oraz wiele eksperymentalnych koncepcji, które zostaną pominięte w tej pracy.
1.4.2. „Elektroniczna portmonetka” Interesującym zagadnieniem z punktu widzenia przyszłości kart płatniczych jest stworzona w USA koncepcja elektronicznej portmonetki. Koncepcja ta zrodziła się na bazie inteligentnej karty przedpłaconej, a polega na tym, iż bank emituje i wydaje swoim klientom karty, oni natomiast przez bankomaty, komputery osobiste lub specjalnie wyposażone telefony komórkowe przenoszą na nie swoje pieniądze zmagazynowane na koncie bankowym. Karta elektronicznej portmonetki może służyć również jako karta bankomatowa lub kredytowa, gdyż w momencie zapłaty posiadacz karty przeciąga kartę przez odpowiedni licznik, a to powoduje dokonanie płatności. Karta CLIP jako elektroniczna portmonetka jest produktem należącym do kategorii „pay before”. Umożliwia ona przechowywanie w pamięci mikroprocesora karty wpłaconej wcześniej kwoty. Wszystkie płatności dokonywane za pomocą tej karty są bezpośrednio odliczane od zapisanej kwoty dzięki elektronicznym czytnikom zainstalowanym u akceptantów. Podczas transakcji CLIP automatycznie informuje posiadacza karty o wysokości kwoty zapisanej na karcie i daje możliwość ponownego „załadowania” karty od razu w punkcie, gdzie dokonuje się transakcja. Karta ta umożliwia przechowywanie w pamięci jednocześnie kwoty w różnych walutach. Wypisywanie rachunków nie jest już potrzebne. Potwierdzeniem jest podpis elektroniczny .
Koncepcja elektronicznej portmonetki stopniowo wprowadzana jest w wielu krajach Europy (Francja, Dania). Korzyści, jakie daje ta karta, polegają na zwiększeniu wygody i bezpieczeństwa oraz zaoszczędzeniu czasu tam gdzie dokonywane są drobne wydatki dnia codziennego, np. przy zakupie prasy, w automatach wrzutowych, przy korzystaniu ze środków transportu publicznego, płatnych odcinkach autostrad, aparatach telefonicznych. Oprócz korzyści, elektroniczna portmonetka niesie za sobą wiele niebezpieczeństw dotyczących rozliczeń. Karty lub ich czytniki zawsze mogą ulec awarii. Ponadto, w przeciwieństwie do systemów kart płatniczych tradycyjnych (systemów on-line), systemy elektronicznych portmonetek funkcjonują według zasady off-line, utrudniając lub nawet uniemożliwiając wykrycie fałszywych kart. Trudno więc w tej chwili stwierdzić, czy ten system zyska popularność.


(…)

…, nie tylko w Internecie, będzie można wykorzystać telefon komórkowy do zapłaty przy kasie sklepowej lub przy automacie np. z coca - colą. Odbywać się to będzie na zasadach opisanych powyżej.
Wprowadzenie na rynek elektronicznych instrumentów płatniczych, oprócz niewątpliwych korzyści, niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw np. elektroniczne portmonetki mogą stać się narzędziem służącym do „prania brudnych
… zawierania transakcji przy użyciu telefonu komórkowego. W przypadku transakcji z użyciem telefonu komórkowego operator telefonii komórkowej pełni rolę centrum autoryzacyjnego a telefon zastępuje kartę. Obsługa transakcji jest tu prosta; np. każdy towar w sklepie intenetowym ma specjalny kod, który klient wpisuje za pomocą klawiatury telefonu i wysyła na specjalny numer służący do realizacji płatności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz