Impregnaty do dezynsekcji drewna - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Impregnaty do dezynsekcji drewna - wykład - strona 1 Impregnaty do dezynsekcji drewna - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Impregnaty do dezynsekcji drewna - zawierające rozpuszczalniki organiczne są coraz częściej stosowane wszędzie tam, gdzie nie jest konieczna silna hydrofobizacja drewna. Środki te są przeznaczone przede wszystkim do dezynsekcji drewna. Kiedyś produkowano je z użyciem bardzo toksycznych rozpuszczalników jak np.
ksylen. Obecnie używanym rozpuszczalnikiem jest benzyna lakowa.
Jeszcze do niedawna preparaty tej grupy zawierały chlorowane węglowodory. Obec­nie są stosowane:
• syntetyczne pyretroidy,
• nafteniany i związki cynoorganiczne,
• pochodne triazolu,
karbaminiany,
• sulfamidy.
Środki dekoracyjno-ochronne są przeznaczone do zapewnienia długotrwałych walorów estetycznych i technicznych. Zawierają syntetyczne żywice, odpowiednie rozpuszczalniki i rozcieńczalniki, często również biocydy i zazwyczaj pigmenty. Odpowiednio dobrane żywice hydrofobizują powierzchnię drewna, nie kryjąc jego rysunku i najczęściej mają zapewnić wnętrzu materiału wymianę gazową z otoczeniem. Rozpuszczalniki wraz z biocydami mają płytko wnikać w drewno, co zapewnia ochronę przed składaniem jaj przez owady, a także przed pleśniami i sinizną.
Powłoki ogniochronne - podstawowymi składnikami współczesnych środków tego typu są na ogół żywice syntetyczne, chloroparafiny, rozpuszczalniki naftopo-ehodne, antypireny, a często również biocydy i pigmenty. Niektóre związki ulegają zwęgleniu pod wpływem wysokiej temperatury, a powstały- węgiel zostaje spienio­ny przez wydzielającą się parę wodną i produkty gazowe rozkładu azotu. Ze wzglę­du na wytwarzaną pod wpływem ognia spienioną warstwę, środki te nazywane są pęczniejącymi.
Emulsje - środki tego rodzaju źle wnikają w suche drewno, natomiast dobrze pokrywają powierzchnie, na które są natryskiwane oraz dostają się w otwory nie­zbyt głęboko wydrążone przez owady. Z tego względu emulsje znalazły szerokie zastosowanie nie jako impregnaty, środki do nasycania wyrobionego drewna, a ja­ko preparaty do ochrony surowca - drewna w korze i bez kory, zwłaszcza przed owadami. Ze względu na ograniczone możliwości wnikania i stosunkowo krótki czas karencji duże znaczenie ma moment opryskiwania surowca. Drewno w korze powinno być zabezpieczane tuż przed pojawieniem się potencjalnego szkodnika. Do ochrony drewna w korze stosuje się niektóre z chlorowanych węglowodorów oraz związki fosforoorganiczne i syntetyczne pyretroidy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz