To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Lakiery i środki gazowe
Lakiery żeglarskie - są one wytwarzane na bazie żywic poliuretanowych lub epoksydowych. Tworzą one na powierzchni zabezpieczanych elementów cienką przezroczystą, nieprzepuszczalną powłokę.
Lakiery bazujące na gumie - umożliwiają „oddychanie" drewna i nie ulegają zniszczeniu wskutek przemieszczeń konstrukcji. Zastosowano takie rozwiązanie np. we Włoszech w moście przez rzekę Lao [59].
Drugą grupą środków ochrony drewna stanowią środki gazowe.
Drewno, nawet trudno nasycalne, jako materiał włóknisto-porowaty dobrze pochłania gazy. Zwalczanie szkodników za pomocą gazowania nazywa się fumigacją. W ten sposób zwalcza się przede wszystkim owady niszczące powietrzno-suchy materiał, zwłaszcza kołatka domowego i spuszczela pospolitego.
Nie wszystkie gazy stosowane do zwalczania owadów są gazami toksycznymi. Gazy do zwalczania owadów w drewnie dzieli się na środki reaktywne (toksyczne) i środki niereaktywne - obojętne pod względem działania toksycznego (duszące). W praktyce stosuje sic obecnie prawie aktywne, silnie toksyczne jak np. cyjanowodór, fosforowodór, bromek metylenu i tlenek etylenu.
Natomiast gazami niereaktywnymi są azot i gazy szlachetne jak np. argon, hel. Czasami zalicza się do nich także dwutlenek węgla. Wszystkie one są stałym składnikiem atmosfery ziemskiej. Eliminując w gazowanym obiekcie do minimum udział tlenu na korzyść jednego z wymienionych gazów można oczekiwać uduszenia owadów, które są organizmami tlenowymi. Spośród wymienionych gazów najczęściej stosowany jest azot. Czynnikami wpływającymi na skuteczność zabiegu gazowania są: toksyczność, punkt wrzenia i zdolność gazu do dyfuzji, jego stężenie, czas fumigacji, temperatura i wilgotność powietrza, odporność danego gatunku owada i jego stadiów rozwojowych.
Gazy toksyczne mają liczne zalety. Działają na szkodniki szybko i skutecznie. Dobrze wnikają nawet w trudno nasycalne drewno, w tym również pokryte różnego rodzaju powłokami. Gazowanie wymaga przy tym mniejszego nakładu pracy niż impregnacja. Po zabiegu dezynsekcji lub dezynfekcji nie podnoszą palności drewna w odróżnieniu od impregnatów olejowych. Nie powodują też skurczu i pęcznienia drewna w odróżnieniu od impregnatów solnych, rozpuszczanych w wodzie.
W odróżnieniu od wiciu impregnatów, w mniejszym lub większym stopniu skażającym otoczenie przez dłuższy czas (na różnych etapach istnienia impregnowanych obiektów), silnie toksyczne gazy jednorazowo obciążają środowisko, a niektóre są dla niego obojętne.
Środki do gazowania mają także wady. Przykładowo nie zabezpieczają profilaktycznie traktowanego materiału i należy liczyć się z możliwością powtórzenia całej operacji. Wiele z tych gazów jest substancjami palnymi, a nawet eksplozywny-mi, niektóre mogą reagować z materiałami towarzyszącymi drewnu. Ze względu na dużą toksyczność zabiegi takie mogą wykonywać tylko wyspecjalizowane ekipy przy zachowaniu rygorystycznych środków ostrożności.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)