Historia góry gradowej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia góry gradowej - strona 1 Historia góry gradowej - strona 2 Historia góry gradowej - strona 3

Fragment notatki:

Góra Gradowa Gdańsk
Historia
Fort Góry Gradowej to miejsce niezwykłe. O jego wyjątkowości świadczy nie tylko położenie na jednym ze wzgórz morenowych bezpośrednio położonych przy Starym Mieście, lecz również - a może i przede wszystkim - jego bogata, wciąż nie do końca odkryta, ale dzięki temu fascynująca historia oraz cenne zabytki architektury zlokalizowane na jego terenie. Ufortyfikowane wzgórze miało chronić zachodnie mury miasta. Pierwszy projekt umocnień powstał w 1620 roku. Koncepcja Jana Strakowskiego zakładała poprowadzenie linii fortyfikacji bastionowych przez Biskupią Górkę i Grodzisko.Do prac nad umocnieniem Grodziska przystąpiono jednak w 1655 roku (przed potopem szwedzkim 1655-1660). Realizowany był pospiesznie projekt Jerzego - syna Jana Strakowskiego.Po jego śmierci w latach 1681-1685 prace przy fortyfikacji kontynuował Christian Neubauer.
Do roku 1685 do 1699 trwało usuwanie prowizorycznych budowli powstałych w czasie zagrożenia atakiem Szwedów.Na początku 18 wieku Jan Charpentier zamknął dostęp do wnętrzna Grodziska z północy (Bastion Jerozolimski został połączony wałem - Okularami Steinbock'a z przeciwskarpą fosy lewego czoła Bastionu Bożego Ciała) i południa (Niski Półbastion Kurkowy został połączony wałem z przeciwskarpą fosy Bastionu Św. Elżbiety). Podczas Wielkiej Wojny Północnej (1700-1721) Gdańsk był wielokrotnie zagrożony przez obce wojska.W 1734 roku Gdańsk stanął w obronie króla Stanisława Leszczyńskiego (wojna o sukcesję polską) i stał się głównym miejscem oporu przed inwazją wojsk rosyjsko-saskich. Leszczyński schronił się w Gdańsku, a Grodzisko zostało oblężone. Twierdza nie została zdobyta w walce. Król został jednak zmuszony do ucieczki, a miasto do kapitulacji. Koszty walki, zniszczenia miasta i kontrybujca uniemożliwiły dalszą inwestycję w umocnienie Grodziska.
Gdańsk w wyniku II rozbioru Polski (23 stycznia 1793) dostał się pod władzę Prus. Miasto było w trudnej sytuacji finansowej wynikającej z izolacji po I rozbiorze (rok 1772).Grodzisko doczekało się wzmocnienia dopiero w roku 1807, kiedy kapitulowały kolejne pruskie twierdze, a armia pruska łatwo przegrała pod Jeną i Auerstädt. Pullet (inżynier twierdzy), Laurens (generał inżynierii pruskiej) oraz major Henryka Bousmard (francuski fortyfikator w służbie pruskiej) w ciągu miesiąca wznieśli wysunięty w kierunku Suchanina szaniec (Szaniec Bousmard'a), poprawili wały fosy głównej i zaopatrzyli ją w drewniano-ziemne blokhauzy.
Wojska francusko-polskie wkroczyły do Gdańska 26 maja 1807 roku. Przedtem główny wyskiłek oblegających został skierowany na Grodzisko. Dowódcą wojsk oblężniczych był marszałek Lefebvre. 1 czerwca 1807 roku do Gdańska przybył Napoleon Bonaparte. Cesarz noc spędził w kamienicy przy Długim Targu. Wieczorem 2 czerwca wyjechał.


(…)

… nie mają". Szpalery drzew spina żywopłot, uformowany w kształcie absydy. W przecięciu absydy pojawia się widok na ścianę z jasnego kamienia, symbolizującą przejście dla zmarłych, zmierzających ku wieczności.
Szlaki
Fort Góry Gradowej był niejednokrotnie miejscem ważnych wydarzeń dzięki czemu stworzyły wiele szlaków (Baltic Fort Route ,Śladami Napoleona, Szlak Trójmiejski ,Śladami Jana Heweliusza). Po kapitulacji…
…". Pierwsze Wolne Miasto Gdańsk istniało od 9 lipca 1807 (pokój w Tylży) do 1814 roku. W 1814 roku znów należało do Prus. Lecz Góra Gradowa to nie tylko historia wojskowości - wzgórze to dzięki swojemu położeniu już od początków istnienia Gdańska było miejscem działalności mieszkańców. Od średniowiecza biegł tędy ważny szlak komunikacyjny, założono ogrody, przytułek świątynny (następnie szpital) oraz kościół…
… ul. 3 Maja (za budynkiem dawnej zbrojowni). Obecnie w jej wnętrzach zorganizowany jest użytek ekologiczny „Prochownia pod kasztanami”, służąca ochronie zimujących w jej wnętrzach nietoperzy. Źródłohttp://www.grodzisko.pl/index.php/historia_i_architektura,obiekty_i_miejsca,magazyny_prochowe
Nowe koszary
Budynek wzniesiony prawdopodobnie w latach 1913 lub 1914 r , na skraju majdanu fortu, nad zespołem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz