Gwarancje państwa prawnego i demokratyczne państwo prawne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1169
Wyświetleń: 3192
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gwarancje państwa prawnego i demokratyczne państwo prawne - wykład - strona 1 Gwarancje państwa prawnego i demokratyczne państwo prawne - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Gwarancje państwa prawnego Gwarancje materialne - czyli takie zorganizowanie życia społecznego w państwie, który uczyni naruszenie prawa przez państwo mało prawdopodobne lub zminimalizuje jego zasięg. Gwarancje formalne(instytucjonalne) - wyraża się w istnieniu mechanizmów kontroli nad przestrzeganiem prawa przez państwo w toku jego stanowienia i stosowania.
Gwarancje ustrojowe - związane z cechami ustrojowymi państwa(np. trójpodział władzy, swoboda działania legalnej opozycji, niezbywalne i pierwotne prawa obywatela, itp.)
Gwarancje legislacyjne - związane z tworzeniem prawa i z formalnymi cechami samego prawa (hierarchizacja aktów prawnych, istnienie sądu konstytucyjnego)
Gwarancje proceduralne - związane ze stosowaniem prawa. (np. istnienie wieloinstancyjnego sądu)
Demokratyczne państwo prawne
To takie, które:
Realizuje zasadę trójpodziału władz
Posiada w pełni niezawisłe sądy
Posiada sądową kontrolę stosowania prawa przez administracją.
Istnienie sądowej kontroli zgodności prawotwórstwa z konstytucją
Zagwarantowanie każdemu prawa do sprawiedliwego sądu
Przestrzeganie prze wszystkie organy władzy publicznej wyznaczonych im kompetencji
Istnienie i przestrzeganie praw człowieka i obywatela zgodnych z obecnymi standardami.
Przestrzeganie w procesie stanowienia i stosowania prawa fundamentalnych zasad prawa
Przestrzegania zasad: pewności prawa, jawności i jasności prawa, zachowania odpowiedniej vacatio legis, a także zasady, że umów należy dotrzymywać
Niesprzeczność
Prawo jest tak zbudowane, że sprzeczność jeśli w nim wystąpią to można je usunąć.
Norma prawna ma być motywacją dla działania adresata. Jeśli dwie normy nakazujące działanie w tej samej sytuacji na dwa różne sposoby, podmiot nie wie jak ma się zachować. Niesprzeczność jest naturalnym postulatem, nie tylko w odniesieniu do systemu prawa.
Klasyfikacja sprzeczności:
Abstrakcyjna - między jednym z elementów normy prawnej - między hipotezami, sankcjami, dyspozycjami. „Gołym okiem” można je dostrzec.
Konkretna (aksjologiczna) - zakres hipotez dwóch norm zachodzi na siebie - widać to dopiero w konkretnej sytuacji, a nie od razu.
Prakseologiczna - ich wzajemne cele są raczej sprzeczne tzn. dążenie obu norm są pozytywne ale ich jednoczesne uzyskanie nie jest możliwe.
Źródła sprzeczności w prawie:
Charakter techniczny - efekt wad techniki legislacyjnej, efekt nadmiaru materiału prawnego, niekompetencji organów ustawodawczych. Są usuwalne w procesie stosowania prawa. Usuwalne za pośrednictwem reguł kolizyjnych albo wykładni prawa. Sprzeczności sformułowań prawa - pozorne na poziomie języka.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz