Grupowanie danych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Grupowanie danych - strona 1 Grupowanie danych - strona 2 Grupowanie danych - strona 3

Fragment notatki:


Uzupełnienie ostatniego wykładu ze statystyki. GRUPOWANIE DANYCH tj. tworzenie szeregów rozdzielczych punktowych lub przedziałowych (klasowych)
Pierwszym etapem opracowania danych statystycznych w przypadku gdy liczba obserwacji ( tj. elementów w szeregu statystycznym szczegółowym) wynosi co najmniej kilkanaście jest grupowanie danych liczbowych. Jeśli w szeregu statystycznym szczegółowym występuje tylko kilka różnych wartości liczbowych, które się powtarzają pewną liczbę razy, to w jednej kolumnie wypisujemy te wartości a w drugiej zapisujemy, ile razy one się powtarzają. W ten sposób powstaje szereg rozdzielczy punktowy. Szereg rozdzielczy punktowy tworzy się grupując na ogół wartości cechy mierzalnej skokowej.
Przykład Zapytano studentów pewnej grupy ćwiczeniowej o liczbę posiadanego rodzeństwa. Odpowiedzi 22 studentów zapisano w postaci szeregu statystycznego szczegółowego
3 1 4 3 2 2 0 5 3 1 1 2 3 2 1 1 0 0 5 4 1 2
Szereg rozdzielczy punktowy ma postać
Liczba rodzeństwa Liczba studentów
0
3
1
6
2
5
3
4
4
2
5
2
Suma
22
Liczba rodzeństwa to nazwa cechy, liczba studentów to liczebność.
Szereg rozdzielczy przedziałowy tworzy się najczęściej w przypadku, gdy elementami szeregu statystycznego szczegółowego są wartości cechy mierzalnej ciągłej ale także wtedy, gdy liczba różnych wartości cechy skokowej w szeregu szczegółowym jest duża (rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu i więcej).
Sposób tworzenia szeregu rozdzielczego przedziałowego (klasowego):
- szukamy w szeregu szczegółowym wyrazu o największej wartości - oznaczmy go przez x max - szukamy w szeregu szczegółowym wyrazu o najmniejszej wartości - oznaczmy go przez x min - obliczamy rozstęp R x wg wzoru R x = x max - x min - ustalamy liczbę klas k ( k ustala się dowolnie kierując się następującymi zasadami: liczba klas zależy od liczby elementów n w szeregu szczegółowym, im więcej elementów tym więcej może być klas, w praktyce najmniejsza liczba klas to 5 a największa to około 20)
- obliczamy długość klasy h wg wzoru ; jeśli zaokrąglamy liczbę h to zawsze w górę - a nie tak, jak mówi zasada zaokrąglania liczb
- ustalamy granice (dolną i górną) każdego przedziału liczbowego (tj. każdej klasy) pamiętając o tym, że granica dolna drugiego przedziału jest równa granicy górnej pierwszego przedziału, granica dolna trzeciego przedziału jest równa granicy górnej drugiego przedziału itd.;

(…)

… niż wyszukiwanie w szeregu szczegółowym najpierw wszystkich liczb należących do pierwszego przedziału, potem do drugiego i następnych przedziałów; także nie warto porządkować szeregu szczegółowego (rosnąco) przed przystąpieniem do grupowania danych chyba że takie porządkowanie jest potrzebne z innych względów (np. w celu obliczenia mediany na podstawie szeregu szczegółowego); Uwaga 1: utworzony szereg rozdzielczy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz