Gospodarstwo rolne a przedsiębiorstwo rolne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 399
Wyświetleń: 2618
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gospodarstwo rolne a przedsiębiorstwo rolne-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

GOSPODARSTWO ROLNE A PRZEDSIĘBIORSTWO ROLNE Gospodarstwo rolne produkuje na własny użytek. Przedsiębiorstwo rolne zaś na rynek. Jest to podstawowe kryterium przy odróżnianiu tych pojęć.
Obecnie ani w prawie krajowym ani wspólnotowym nie istnieje definicja legalna przedsiębiorstwa rolnego. Rolnik może być przedsiębiorcą ale nie stosuje się do niego USDG. Za to działalność w rolnictwie jako działalność gospodarcza jest opisana w ustawie o rolniczych badaniach rynkowych.
Rozdzielenie powyższych pojęć jest obserwowane już od czasu Kodeksu Handlowego z 1934r. gdzie odmówiono gospodarstwu rolnemu przymiotu przedsiębiorstwa zarobkowego. To rozróżnienie zostało zachowane w okresie Polski Ludowej i widoczne jest w dalszym ciągu. Nie nastąpiło jednak wyodrębnienie przedsiębiorstwa rolnego jako kategorii prawnej. Takie wyraźne rozróżnienie jest widoczne np. w ustawodawstwie włoskim, gdzie gospodarstwo to zespół dóbr zorganizowanych w celu prowadzenia przedsiębiorstwa a przedsiębiorstwo rolne to zawodowa działalność gospodarcza zorganizowana w celu produkcji lub wymiany dóbr i usług.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz