Gospodarowanie i krzywa możliwości produkcyjnych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gospodarowanie i krzywa możliwości produkcyjnych - strona 1 Gospodarowanie i krzywa możliwości produkcyjnych - strona 2 Gospodarowanie i krzywa możliwości produkcyjnych - strona 3

Fragment notatki:

Gospodarowanie nie jest jednorazowe - jest czynnością ciągłą. Dlatego mówi się o procesie gospodarowania.
Między sferami procesu gospodarowania istnieją różnorodne powiązania.
Aby produkty mogły stać się przedmiotem wymiany, musi powstać nadwyżka tych produktów ponad własne potrzeby wytwórców. Podmiotem działalności są ludzie. Są zwykle odpowiednio zorganizowani i tworzą tzw. podmioty gospodarcze.:
producenci
konsumenci
sprzedawcy
właściciele kapitału
pracownik
Podmioty rynku - podmioty gospodarcze
Gospodarowanie jest zawsze udziałem różnorodnych podmiotów (aktywnych czynników rynku)
Podmiotem gospodarczym nazywa się określoną formę organizacji, która podejmuje samodzielne decyzje, kierując się własnym interesem i związanym z tym ryzykiem.
Podmiot gospodarczy posiada odrębność ekonomiczną:
odrębność majątkowa - własne zasoby materialne i niematerialne - konsekwencją tego jest, że więzi między podmiotami nie mogą polegać na zwykłym przekazywaniu dóbr, ale muszą być ekwiwalentną wymianą (kupno-sprzedaż) - są to więzi rynkowe
samodzielność decyzyjna - dokonywanie wyborów dotyczących sposobu wykorzystania dóbr
samodzielność dochodowa - przychody pokrywają przynajmniej koszty działalności i rozwoju
W sferze produkcji wyróżnia się podmioty:
przedsiębiorstwa produkcyjne - podmiot prowadzący na własny rachunek działalność produkcyjną w celu osiągnięcia określonych korzyści
gospodarstwa rolne - łączy cechy gospodarstwa domowego i przedsiębiorstwa produkcyjnego. Znaczna część produkcji na własne potrzeby, nadwyżka sprzedawana jest na rynku, aby zdobyć gotówkę.
W sferze wymiany:
przedsiębiorstwa handlowe - podmiot prowadzący na własny rachunek działalność handlową w celu osiągnięcia określonych korzyści
przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe - podmiot prowadzący na własny rachunek działalność ubezpieczeniową w celu osiągnięcia określonych korzyści
banki - przedsiębiorstwa trudniące się zawodowo różnego rodzaju operacjami pieniężnymi - są instytucjami zaufania publicznego
gromadzenie wolnych czasowo środków pieniężnych
udzielanie kredytów na cele produkcyjne i konsumpcyjne
giełdy - instytucje tworzące specjalny rynek, na którym spotykają się sprzedający i kupujący papiery wartościowe, gdzie obowiązują pewne reguły gry rynku kapitałowego.
W sferze konsumpcji - gospodarstwa domowe - dobrowolny związek ludzi wspólnie zamieszkujących i podejmujących decyzje finansowe dotyczące sposobu zarobkowania i wydawania zarobionych pieniędzy. Ma też funkcję produkcyjną - reprodukcja - i wydawanie nowych pokoleń.


(…)

… jednostkach miary
musimy dysponować jednoznacznym kryterium wyboru
Warunki często nie są wszystkie spełnione w praktyce.
Nakład - ilość czynników produkcji zastosowanych w danym czasie w danej produkcji (jako strumień dóbr)
Wynik - Ilość produktu uzyskanego w danej produkcji )jako strumień dóbr)
Krzywa możliwości produkcyjnych.
Przy danych zasobach ekonomicznych i danej technologii, wybory produkcyjne stojące przed danym krajem można przedstawić za pomocą krzywej możliwości produkcyjnych. Przyjmuje się uproszczone założenia, że istnieją dwa dobra - między którymi trzeba dokonać wyboru.
Krzywa pokazuje w jakim stopniu można dokonać transformacji jednego dobra na inne przenosząc zasoby z produkcji jednego dobra, do produkcji drugiego dobra.
Produkcja jest efektywna wtedy, gdy wytworzonej ilości jednego dobra nie można zwiększyć bez zmniejszenia produkcji drugiego dobra (punkty A - F). Gospodarka efektywna znajduje się na krzywej możliwości produkcyjnych.
Krzywa możliwości produkcyjnych jest graficznym przedstawieniem różnych kombinacji dóbr, które mogą być wytworzone przez jakąś jednostkę, społeczność, kraj w warunkach, gdy wszystkie zasoby są w pełni efektywnie wykorzystane.
KMP obrazuje…
… w życiu gospodarczym konsumenta, producenta, nabywcy, sprzedawcy zostają w mikroekonomii sprowadzone do pewnej całości nie dzielonej na części.
Wszystkie podmioty są ze sobą związane za pośrednictwem rynku.
Podmioty podejmują autonomiczne decyzje o zastosowaniu dóbr rzadkich, które są ich własnością - wynika stąd własny interes podmiotów i własny cel; stąd też bierze się ryzyko straty.
Gospodarka rynkowa…
… własnościowy, certyfikat depozytowy - wykupuje się go na określoną sumę, za cenę niższą od nominalnej, od razu znamy odsetki, z reguły krótki okres [90 dni], są na okaziciela, odsetki dostajemy razem z naszymi pieniędzmi odsprzedając z powrotem certyfikat do banku po wygaśnięciu terminu, nie ma prolongowania).
Zasób rzadki (ograniczony) to taki, ma który popyt przy jego cenie równej zero przewyższa dostępną…
… spółdzielcza - kiedyś jako publiczna, bo wspólne korzystanie, współcześnie już nie.:
udziały w spółdzielni nie są przekazywalne
wpływ na zarządzanie spółdzielnią nie jest powiązany z wielkością wniesionych udziałów
Gospodarka naturalna - na zaspokojenie potrzeb wytwórców (bezpośrednio)
Gospodarka towarowa (towarowo-pieniężna) - produkcja z góry przeznaczona na sprzedaż.
Racjonalne - gospodarowanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz