Gospodarka pozabudżetowa-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gospodarka pozabudżetowa-opracowanie - strona 1 Gospodarka pozabudżetowa-opracowanie - strona 2 Gospodarka pozabudżetowa-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

GOSPODARKA POZABUDŻETOWA : - zakłady budżetowe, - gospodarstwa pomocnicze, - środki specjalne.
Jednostki gospodarki pozabudżetowej dysponują własnymi dochodami, które służą finansowaniu przypisanych zadań. Istota gospodarki pozabudżetowej jest samowystarczalność. Pokrywają one swoje wydatki z własnych dochodów, a rozliczenie z budżetem następuje poprzez wpłatę części uzyskanej nadwyżki środków obrotowych lub zysku. Zestawienie dochodów i wydatków zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych i środków specjalnych tworzy w ustawie budżetowej odrębny plan finansowy. Jest on powiązany z budżetem państwa kwotami dotacji udzielanych jednostkom gospodarki pozabudżetowej i wpływami z ich zysku do budżetu państwa. Celem wprowadzenia gospodarki pozabudżetowej była poprawa efektywności gospodarowania finansami publicznymi.
1. Zakłady budżetowe - są to jednostki, które nie posiadają osobowości prawnej, ale korzystają z samodzielności organizacyjnej ora ograniczonej samodzielności finansowej. Państwowe z. b. są tworzone, łączone i likwidowane na mocy decyzji ministrów i kierowników urzędów centralnych lub wojewodów; samorządowe z. b. Są powoływane przez organy stanowiące samorządu terytorialnego. Przykłady p. z. b. : ośrodki szkolenia i dokształcania kadr urzędów administracji państwowej; zakłady działające pr: MON; ośrodki sportu i rekreacji; domy pracy twórczej. Liczba zakładów budżetowych jednostek budżetu państwa maleje. Z. b. są przekształcane w spółki. W planie finansowym zakładu budżetowego wyodrębnia się w szczególności: przychody własne, dotacje z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wydatki na wynagrodzenia i składniki naliczane od wynagrodzeń, wydatki inwestycyjne. W planie finansowym zakładu budżetowego mogą być dokonywane zmiany w ciągu roku w przypadku realizowania wyższych od planowanych przychodów i wydatków, pod warunkiem, że nie spowoduje to zmniejszenia wpłat do budżetu ani zwiększenia dotacji z budżetu. 2. Gospodarstwa pomocnicze - funkcjonuje jako wyodrębniona część jednostki budżetowej organizacyjnie i finansowana z dochodów własnych. G. P. finansuje swoje wydatki z własnych dochodów oraz może korzystać z dotacji z budżetu. Do budżetu wpłacają połowę osiągniętego zysku. W formie g. p. prowadzone sam. in. : zakłady obsługi ministerstw i centralnych urzędów administracji państwowej; hotele pracownicze; ośrodki wypoczynkowe i wypoczynkowo - szkoleniowe; warsztaty szkolne. Liczb: g. p. maleje, jednak nadal w 1998 r. przychody ich stanowiły 1,7 mld zł, to jest 0,7 % wydatków sektora finansów publicznych. Gospodarkę finansową prowadzą na podst. planu finansowego, w którym określa się : - przychody własne, - wydatki na wynagrodzenia i składniki naliczane od wynagrodzenia, - wydatki inwestycyjne, - rozliczenie z budżetem, tzn. wpłata do budżetu,

(…)

… przy : MF, Głównym Urzędzie Ceł, Urzędzie Kultury i Turystyki, MSWiA; zarządach dróg ; placówkach oświatowych; jednostkach ochrony zdrowia. Środki specjalne są ważną formą gospodarki pozabudżetowej. Ich udział w wydatkach tego segmentu sektora finansów publicznych wzrasta. W 1991 r. stanowiły one 0,9 % ogółem wydatków publicznych, w 1998 r. 1,7 %. 4. Publiczne fundusze celowe. FUNDUSZE CELOWE - stanowią…
… w zależności od zmieniających się potrzeb. 1. Fundusz Ubezpieczeń społecznych (FUS) - 1987 r. -jest państwowym funduszem celowym, zapewniającym osobom objętym ubezpieczeniem społecznym oraz członkom ich rodzin, wypłatę świadczeń pieniężnych ze środków pochodzących głównie z należnych mu składek. Celem każdego systemu emerytalnego jest zabezpieczenie materialne osób kończących aktywność zawodową. Systemy…
…. Kombatantów, F. Alimentacyjny, Państwowy F. Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy F. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, F. Ochrony Gruntów Rolnych, F. Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, F. Promocji Twórczości. W ostatnich latach wzrosła zarówno liczba funduszy, jak i wielkość środków publicznych pozostających w ich gestii. Wydatki f. c. stanowią prawie 40 % wydatków publicznych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz