Główne pytania badawcze w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 784
Wyświetleń: 2884
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Główne pytania badawcze w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego- opracowanie - strona 1 Główne pytania badawcze w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Główne pytania badawcze w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego.
Co to jest `bezpieczeństwo'?
Bezpieczeństwo jest identyfikowane głównie z eliminowaniem zagrożeń, głównie tych, które zagrażają przetrwaniu. Długo więc bezpieczeństwo identyfikowano z przetrwaniem. Mimo tego nie są to pojęcia tożsame. Przetrwanie to zachowanie egzystencji. Bezpieczeństwo współcześnie to pojęcie rozszerzone, związane jest z realizacją innych wartości. Booth - nazwał to survival +, czyli przetrwanie i realizacja tych innych, pożądanych społecznie wartości.
Bezpieczeństwo międzynarodowe:
Istnieją dwie dominujące filozofie bezpieczeństwa:
1). Patrzenie od strony państwa, głównego podmiotu zapewniającego bezpieczeństwo - jest to synonim kumulowania potęgi. Jednym ze sposobów zapewniania bezpieczeństwa jest odstraszanie - tak np. filozofia odstraszania działała w czasie zimnej wojny.
2). Bezpieczeństwo jako pochodna stosunków między państwami, np. zorganizowania ładu. Liberalne podejście do zapewniania bezpieczeństwa się z tym wiąże.
Problem bezpieczeństwa jest regulowany różnie, istnieje wiele szkół myślenia.
Czyje bezpieczeństwo? Kto jest punktem analizy bezpieczeństwa?
Szkoła kopenhaska nazywa to `refferent object'. Punktem odniesienia dla analizy stał się człowiek - jednostka ludzka. Na pocz. Lat 90-tych zaczęto używać pojęcia human security. To była rewolucja myślenia o bezpieczeństwa - z poziomu wielkiej polityki bezpieczeństwa na poziomie państw, zaczęto uwzględniać jednostkę ludzką - to, co jej zagraża, działania w celu jej ochrony.
Kenneth Booth(szkoła walijska) - uważał, że bez uwzględniania jednostki ludzkiej, analiza bezpieczeństwa nie ma sensu. To jego stwierdzenie podkreśla skalę zmian w myśleniu o bezpieczeństwie.
Koncepcja bezpieczeństwa jednostki ludzkiej nie pojawia się tylko w myśleniu, objawia się też w działaniu organizacji międzynarodowych(np. Milenijne Cele ONZ, UNDP), niektórych państw(np. Indie).
W kontekście tego pytania pojawiają się też inne podmioty - społeczeństwo, grupy społeczne, np. grupy etniczne(kwestia ich tożsamości) - nazywa się to societal security a oscyluje wokół bezpieczeństwa tożsamości grup etnicznych. Problem zagrożenia grup etnicznych pojawił się na pocz. Lat 90-tych wraz z czystkami etnicznymi w Bośni i Hercegowinie.
Innym punktem odniesienia stała się planeta Ziemia, jako całość a w tym koncepcja bezpieczeństwa globalnego - global security. Związane z tym problemy ekologiczne, ekonomiczne. Tutaj cywilizację ludzką traktowano jako całość.
Tyle podmiotów sprawia, że pojęcie bezpieczeństwa się komplikuje.


(…)

…. Choroby cywilizacyjne, jak AIDS - dla jednych tak, dla innych to problem medyczny. Problemy ekologiczne - dla jednych tak, dla innych to problem zmian fizycznych w przyrodzie.
W kontekście tego pytania pojawia się też pytanie jak szeroko ujmować problem bezpieczeństwa? Istnieją granice pojmowania bezpieczeństwa czy nie? Czy da się wytyczyć granice tego, co wiążemy z bezpieczeństwem i tego, czego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz