Globalne problemy społeczne i gospodarcze w latach międzywojennych- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1428
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Globalne problemy społeczne i gospodarcze w latach międzywojennych- opracowanie - strona 1 Globalne problemy społeczne i gospodarcze w latach międzywojennych- opracowanie - strona 2 Globalne problemy społeczne i gospodarcze w latach międzywojennych- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Globalne problemy społeczne i gospodarcze w latach międzywojennych
PROBLEMY SPOŁECZNE: W kulturze i nastrojach społecznych Europy i Stanów Zjednoczonych w okresie międzywojennym można dostrzec trzy fazy:
bezpośrednio po zakończeniu I wojny światowej pamięć o doświadczeniach wojny + przeżycia związane z kryzysem gospodarczym i finansowym na świecie ( powojenne zadłużenie wielu państw) doprowadziły do gwałtownych przemian ustrojowych. Europa Zachodnia- część zachodnioeuropejskich elit kulturalnych chętnie mówiła o sobie jako o „straconym pokoleniu”
b.) w państwach Europy Środkowo- Wschodniej odzyskana niepodległość lub entuzjazm wobec nowej rewolucyjnej wizji świata powstającego w Rosji pozwalały jaśniej widzieć rzeczywistość; w wielu obszarach demokratyzacja systemów politycznych
druga połowa lat dwudziestych
tzw. szalone lata najlepszy okres w życiu społeczeństw Europy i Stanów Zjednoczonych wiara w powrót La Belle Epoque wiara w demokrację; przyspieszenie przeobrażeń cywilizacyjnych; upowszechnienia dobrodziejstw zmieniających styl i sposób życia ( rozwój motoryzacji, transportu elektrycznego, upowszechnienia elektryfikacji) ; rozwój środków masowego przekazu, upowszechnienie filmu, radia; ruchy ludności w trakcie wojny; rozluźnienie więzów rodzinnych; migracje czynniki te doprowadziły do procesu, który nazywany jest tworzeniem „społeczeństwa masowego”--- związany był on z tworzeniem kultury masowej- odbiorcą lekkiej muzyki, lekkiego filmu i piosenki, kieszonkowej powieści jest masowy słuchacz, widz, czytelnik- sztuka zaczyna mieć wartość użytkową, nie jest już przeznaczona dla wyrafinowanego kręgu odbiorców, nie wymaga takiej refleksji ani smaku. Wprowadzenie w większości państw europejskich i w Stanach Zjednoczonych 8- godzinnego dnia pracy zwiększa ilość czasu wolnego, a tym samym wzmacnia potrzebę masowej rozrywki. Kształtowanie społeczeństwa masowego rozpoczęło się w Stanach Zj. Ale szybko rozprzestrzeniło się na wiele państw europejskich. Stało się więc problemem globalnym. Przez wielu myślicieli, socjologów i intelektualistów jest oceniany negatywnie
- np. autor ksiązki „ Bunt mas” Jose Ortega y Gasseta „ Tłum stał się nagle widoczny, zajął w społeczeństwie miejsce uprzywilejowane […] Nie ma już bohaterów, jest tylko chór” rozwój możliwości konsumpcyjnych zastąpił rozwój twórczości; postęp techniczny rzadko prowadzi do postępu duchowego; człowiek masowy jest wolny, potencjalnie ma większe możliwości rozwoju niż jego przodkowie, ale bezrefleksyjność prowadzi że jest wobec nich bezradny.
Postęp techniki - popularyzacja samochodu i samolotu jako środków transportu - szerszy dostęp do elektryczności i sprzętu gospodarstwa domowego (pralki, odkurzacze, lodówki)

(…)

… tej polityki: John KEYNES
- polityka celna i pieniężna ( zakres deflacji, czyli zmniejszanie ilości pieniędzy w obrocie i inflacji, czyli wzrost tej ilości oraz określanie parytety walut)
- polityka kredytowa ( udzielanie kredytów)
- polityka podatkowa,
- polityka socjalna ( np. zasiłki dla bezrobotnych)
- polityka inwestycyjna ( inwestycje państwowe i roboty publiczne)
-> Polityka Nowego Ładu ( New Deal
… - emancypacja kobiet *w Anglii równe prawa wyborcze * prawa umożliwiające kobietom prace
Postęp kinematografii - era Charliego Chopina - pierwsze bajki Disneya - pierwszy film dźwiękowy 1927 („śpiewający jazzband) Rewolucja naukowa - rozwój psychoanalizy (Freud, Jung) - teorie Max'a Wezera - Teoria względności Einsteina - rozwój fizyki jądrowej - rozbicie jądra atomu przez Rutherforda i Chadwicha
Katastrofizm…
…. z inflacją
2. Od 1924 do początków 1929 roku - okres koniunktury gospodarczej na świecie
- przezwyciężenie kryzysu powojennego
- wyjście wielu państw z hiperinflacji
- szczególnie dynamiczny rozwój Stanów Zjednoczonych- produkcja tego państwa pod koniec lat 20 równała się z produkcją Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii włącznie ! -- jednak właśnie z tego kraju wyszedł, rozpoczął się wielki kryzys…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz