Globalizacja - wykład - Liberalizacja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Globalizacja - wykład - Liberalizacja - strona 1

Fragment notatki:

GLOBALIZACJA → proces nasilających się, wzajemnych powiązań między społeczeństwami prowadzący do tego, że wydarzenia jednej części świata coraz bardziej wpływają na ludzi w drugim końcu świata.
Przejawy procesu globalizacji:
zacieranie się przestrzeni, skrócenie się odległości
skracanie się czasu. Realiści - uważają, że globalizacja nie zmienia najważniejszej cechy stosunków międzynarodowych., czyni podział na państwa narodowe. Realiści nie negują zacieśnienia więzi gospodarczych, ale państwa zachowują suwerenność i będą ją zachowywać niezmiennie mimo rozwoju globalizacji. Procesy globalizacji w żaden sposób nie ograniczają groźby użycia siły, nie zmieniają „balance of power” siły na świecie. Zdaniem realistów globalizacja wpływa na stan społeczeństwa, kulturę, ekonomię, ale nie przenika w warstwę stosunków międzynarodowych. Liberałowie - twierdzą, że globalizacja jest finalnym produktem transformacji polityki międzynarodowej. To „koniec historii” (F.Fukuyama)- procesy dziejowe, wojny, rewolucje zostaną wyeliminowane ponieważ triumfuje liberalna demokracja (były to lata 90 - upadek dominacji komunistów). Liberalizm w kwestii demokracji mówi o nowinkach, przemianach technologicznych, które mogą zmienić świat w kierunku liberalnej demokracji. Nie ma już mowy o państwie jako zamkniętym podmiocie. Jest to odwrócenie realizmu. Marksiści - uważają, globalizacja jest tylko złudzeniem, niczym nowym, miała już swoją bytność wcześniej. Pokazuje tylko erozję systemu politycznego. Moment w którym wytwarza się sytuacja rewolucyjna. Procesy globalizacyjne dotyczą tylko niewielkiej części ludzkości - rdzenia, do reszty dociera szczatkowo, a nawet wcale (kraje trzeciego świata).
Konstruktywiści - kwestionują stawiania globalizacji jako siły zewnętrznej z którą nie da się walczyć. Za globalizację odpowiadają ludzie, dlatego można przetworzyć ja tak, by wyciągnąć to co najlepsze a zniwelować to co niekorzystne, złe. To co dobre, już się dokonało. Nowinki technologiczne sprzyjają tworzeniu się struktury z pogranicza społeczeństwa obywatelskiego.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz