Wykład - państwo narodowe w obliczu globalizacji i integracji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 259
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - państwo narodowe w obliczu globalizacji i integracji - strona 1 Wykład - państwo narodowe w obliczu globalizacji i integracji - strona 2 Wykład - państwo narodowe w obliczu globalizacji i integracji - strona 3

Fragment notatki:

Państwo narodowe w obliczu globalizacji i integracji.
Kondycja państwa narodowego:
Utrata prestiżu przez państwo narodowe w II połowie XX wieku
„kluczowe przemiany” - koniec wieku XX
Sulowski: państwo narodowe to w pełni już ukształtowana organizacja społeczeństwa globalnego, z podziałem na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ale przyszłość tego tworu jest niewiadomą.
Wstrząs II Wojny Światowej skutkuje (głównie w Niemczech) pytaniami o wizję przyszłości państwa narodowego:
O sens istnienia państwa narodowego: czy jest nadal potrzebne, czy ma być ponadnarodowe, czy jest możliwe państwo postnarodowe?
Integracja europejska jako efekt m.in. doświadczeń wojennych.
Daisaku Ikeda i Arnold Toynbee: państwo narodowe nie jest niezbędne, ponieważ procesy globalizacji, współpraca międzynarodowa i integracja regionalna ograniczają rolę państwa narodowego
traci ono swoje klasyczne atrybuty:
epoka broni nuklearnej i zbiorowych systemów bezpieczeństwa = małe i średnie państwa tracą tzw. niezależny udział w wojnie - czyli element niezależności państwa na arenie międzynarodowej.
biznes i korporacje międzynarodowe tworzą społeczności, które silnie identyfikują się z samą korporacją, a nie z państwem.
Oblicza globalizacji
Anthony Giddens: Globalizacja to:
Widzenie historyków: globalizacja to kontynuacja dawnych trendów cywilizacyjnych, z której zrobiono mit. Globalizacja jako zjawisko ekonomicznej aktywności w skali światowej.
Zaawansowany proces oznaczający, że żyjemy w świecie bez granic, gdzie następuje pewna erozja państwa narodowego a technologia informacyjna tworzy sieć komunikacyjną dla wszystkich
Proces ekonomiczny, społeczny, polityczny i kulturowy, gdzie granice państw narodowych tracą na znaczeniu, a oddziaływanie zjawisk ekonomicznych, społecznych, politycznych i kulturowych ma wymiar ogólnoświatowy = globalizacja powoduje zmniejszanie się znaczenia terytorium i przestrzeni.
Józef Kukułka: internacjonalizacja materialnego i duchowego życia społeczeństw to nie to samo co procesy globalizacji.
2 kierunki wyprowadzania przyczyn globalizacji:
przyczyny zewnętrzne: dynamika rynku światowego, nowe technologie
rewolucja w komunikacji (masowej)
przyczyny wewnętrzne, stworzone przez państwa narodowe:
globalizacja nie jest prawem natury, ale konsekwencją procesu postępującej internacjonalizacji międzynarodowych rozwoju stosunków międzynarodowych

(…)

… (ujednolicenie) rozwoju kultury, erozja społeczeństw obywatelskich poszczególnych państw, utrudnianie de-i redemokratyzacji, doprowadza do ruiny państwo narodowe, prowokowanie fundamentalizmów i niekontrolowane procesy ponadnarodowe o charakterze patologicznym (hmmm?)
Francis Fukuyama: globalizacja to jedyna droga do przekształcenia państw w biednych w bogate. Warto tu wspomnieć o tezie Immanuela Wallersteina o 3 grupach państw: centrum - czyli państwa rozwinięte, półperyferia - państwa, które próbują dołączyć do elitarnego klubu centrum oraz peryferia - państwa zupełnie nierozwinięte, znajdujące się daleko w tyle w procesie ewolucji. Wallerstein wątpi w możliwość wyrównania poziomu rozwoju świata, nawet w nieokreślonej dalszej przyszłości.
Inne spojrzenie (Sulowski): nowe wyzwanie, ale i szansa…
… polskiego społeczeństwa jest pesymistycznie nastawiona do możliwości III RP?
Doświadczenia historyczne
Pamięć o II WŚ i rozbiorach i Jałcie
Negatywna promocja struktur międzynarodowych do których Polska przystąpiła
Niekompetencja polityków w wyjaśnieniu powyższych kwestii
Perspektywy dla państwa narodowego.
2 kierunki myśli politycznej:
1) Oglądamy dziś na świecie powolną agonię państwa narodowego
2…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz