Genetyka immunoglobulin - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1785
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Genetyka immunoglobulin - wykład - strona 1 Genetyka immunoglobulin - wykład - strona 2 Genetyka immunoglobulin - wykład - strona 3

Fragment notatki:

GENETYKA IMMUNOGLOBULIN
Geny kodujące immunoglobuliny zajmują 3 autosomalne loci:
geny pierwszego loci kodują łańcuch ciężki
geny drugiego łańcuch lekki kappa
geny trzeciego łańcuch lekki lambda
Dojrzewanie limfB:
Locus zawierający geny kodujące łańcuch ciężki u człowieka znajdują się na 14 chromosomie i składa się z następujących elementów:
123 geny, 23, 9 V D J  δ γ3 1  2 Rekonstrukcja zaczyna się od wyboru jednego genu V (ze 123 możliwych), następnie jednego D (z 23 możliwych) oraz J. Następnie zostaje wybrany gen . Tworzy się łańcuch ciężki typu , który wędruje do relikulum plazmatycznego, gdzie następuje jego składanie (tworzą się min. mostki dwusiarczkowe)
Geny dla łańcucha kappa znajdują się na drugim chromosomie. Występuje 7 genów V, 5 genów Joraz jeden C. Po translacji łańcuch  przyłącza się w siateczce do łańcucha ciężkiego, co prowadzi do powstania funkcjonalnej immunoglobuliny IgM, która następnie wbudowuje się w błonę limfocytu B.
Łańcuch lambda znajduje się na 22 chromosomie.
Immunoglobuliny wykazują ogromną zmienność, która zależy min. od:
ilości genów V, J, D
częstości mutacji
rodzaju komórki
rodzajowi selekcji klonalnej, której ulegnie
w komórkach dojrzewających funkcjonuje charakterystyczny enzym - TDT (transferaza deoksyrybonukleotydów terminalnych), który może bezmatrycowo dodać 1 lub kilka nukleotydów do genu
Limfocyty B na swojej powierzchni posiadają dwa rodzaje immunoglobulin (M i D), jednakże ich części wiążące antygen są identyczne.
Produkcja IgG, IgA, IgE odbywa się dopiero po kontakcie z antygenem. Kiedy LimfB styka się na obwodzie z antygenem, zaczyna gromadzić swoje immunoglobuliny na jednym biegunie (tzw. proces czapeczkowania). Stanowi to sygnał dla rearanżacji genów immunoglobulin. Następuje przełączenie genowe: limfB wybiera geny odpowiedzialne za produkcje konkretnego przeciwciała. Wybór genu zależy w pewnym stopniu od miejsca, gdzie limfocyt przebywa:
śledziona - powstanie któraś z podklas IgG
oskrzela, utkania chłonne - IgA
utkania chłonne skóry - IgE
Skala zmienności immunoglobulin wynosi ok. 2 mln możliwych kombinacji, jeśli bierzemy pod uwagę zmienność jedynie łańcucha ciężkiego. Jeśli wziąć pod uwagę również lekki, ilość możliwych kombinacji wzrasta niemal dwukrotnie i wynosi 2x10

(…)

… te są na tyle silne, że nie dochodzi do oderwania się przeciwciała od antygenu. W warunkach laboratoryjnych można to zrobić np. przez obniżenie pH.
Kinetyka odpowiedzi immunologicznej:
ilość produkcja IgD, IgE, IgA, IgG
przeciwciał produkcja głównie IgM
4 14 dni podanie szczepionki kolejne podanie Limfocyty T posiadają jeden z 2 możliwych rodzajów TCR:  lub δγ. Ten pierwszy rozpoznaje antygeny peptydowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz