Różnorodność receptorów dla antygenów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Różnorodność receptorów dla antygenów-opracowanie - strona 1 Różnorodność receptorów dla antygenów-opracowanie - strona 2 Różnorodność receptorów dla antygenów-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 6
Różnorodność receptorów dla antygenów
Na każdy pojedynczym limfocycie B występują tego samego rodzaju receptory dla antygenu - 1 limfocyt B ma immunoglobuliny powierzchniowe jednej klasy i o jednej swoistości. Kompleks (lub kontrast?) limfocytów B z antygenem powoduje, że aktywacja polega na rozpoznaniu antygenu przez receptory immunoglobulinowe i utworzeniu interakcji w wyniku komplementarności pomiędzy miejscem rozpoznającym antygen a epitopem antygenu. Zatem aktywacji ulega tylko ten limfocyt B, który posiada antygeny i receptory swoiste dla danego antygenu. Dochodzi do proliferacji tego wyjściowego limfocytu B, po pewnej liczbie rund proliferacyjnych limfocyty B różnicują komórki produkujące przeciwciała oraz różnicują komórki pamięci. Limfocyty T tak samo- w wyniku aktywacji różnicują komórki efektorowe i komórki pamięci. Komórkami efektorowymi są komórki plazmatyczne które produkują przeciwciała, które są wydzielane na zewnątrz komórki i rozprowadzane drogą układu krwionośnego.
Podstawowa struktura receptora dla antygenu limfocytu B- występują fragmenty które charakteryzują się bardzo dużą zmiennością sekwencji aminokwasów pomiędzy komórkami w tym samym osobniku i pomiędzy limfocytami pomiędzy różnymi osobnikami. Dodatkowo oprócz tego kompleksu receptorowego po chwili rozpoznania antygenu przez immunoglobulinę powierzchniową w aktywacji limfocytów B bierze tzw kompleks koreceptorowy limfocytów B do którego wchodzi szereg białek: CD21, CD19 i CD81. CD21 jest to receptor dla dopełniacza bierze udział w stabilizacji wiązania pomiędzy receptorem dla antygenu kiedy rozpoznaniu ulega kompleks antygen-dopełniacz. Podstawowa transdukcja sygnału białek dodatkowych (dimerów immunoglobulin αβ) polega na aktywacji kinaz tyrozynowych z rodziny FRC. Różnice w sygnalingu limfocytów B i limfocytów T polega na udziale kinaz tyrozynowych z innej rodziny - u limfocytów T dochodzi do aktywacji kinaz tyrozynowych z rodziny LCH, a u limfocytów B z rodziny FRC- fosforylują tyrozynę w sekwencjach części cytoplazmatycznych białek Igα Igβ zawierających dużo cząsteczek tyrozyny. W wyniku aktywacji kinaz tyrozynowych dochodzi do aktywacji różnych szlaków transdukcji sygnału z udziałem białek G związanych z rozkładem fosfolipidów błonowych z udziałem fosfatazy tyrozynowej i aktywacją białkowej kinazy C i to prowadzi do aktywacji czynników transkrypcyjnych, które prowadzą do sekwencji różnych genów potrzebnych, aby komórka weszła w cykl komórkowy, żeby produkowała białka potrzebne do podziału tych komórek, oraz białka potrzebne do produkcji immunoglobulin do komunikowania komórki efektorowej.
Limfocyty B są komórkami, które za pośrednictwem receptorów błonowych rozpoznają antygeny o różnej strukturze chemicznej: są to białka, polisacharydy, lipopolisacharydy. Odpowiedź limfocytów B której skutkiem będzie produkcja przeciwciał jest różna w zależności od antygenu, który rozpoznawany jest przez immunoglobuliny powierzchniowe. Limfocyty B odpowiadają na antygeny białkowe w szlaku nazywanym - aktywacją zależną od grasicy- tak naprawdę zależnym od aktywacji limfocytów B- ten sposób aktywacji uzależniony jest od interakcji aktywowanego limfocytu B z limfocytem Th. Limfocyt B aby produkowała przeciwciała przeciwko antygenowi wymaga do procesu aktywacji współpracy z limfocytami Th. W odpowiedzi na białka polimeryczne obecność limfocytów Th jest obligatoryjna. Nie jest obligatoryjny bezpośredni kontakt pomiędzy limfocytem B a limfocytem Th natomiast porzebna jest obecność cytokin produkowanych przez limfocyty Th. Rodzaj odpowiedzi na antygeny niebiałkowe tak naprawdę nie został poznany.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz