Formy popełnienia przestępstwa i wykroczenia skarbowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 2051
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy popełnienia przestępstwa i wykroczenia skarbowego - strona 1 Formy popełnienia przestępstwa i wykroczenia skarbowego - strona 2 Formy popełnienia przestępstwa i wykroczenia skarbowego - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 4. Formy zjawiskowe popełnienia przestępstwa czy wykroczenia skarbowego - podmiot i formy sprawstwa Podżeganie i pomocnictwo - na grunt KKS definicje zostały recypowane z art. 18 par 2 i 3.
Istota podżegania polega na tym, że jedna osoba chce żeby druga osoba dokonała czynu zabronionego - nakłania ją do tego. Czyli wzbudza zamiar popełnienia czynu. Jest to zachowanie naganne. Jest inicjatorem popełnienia czynu. Pomocnictwo - odpowiada za pomocnictwo kto w zamiarze aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie; ułatwianie innej osobie w łamaniu prawa. Pomocnik różni się od sprawcy sensu stricto tym, że w istocie nie jest to jego przestępstwo czy wykroczenie. Np. dostarczenie narzędzi, pomoc rzeczowa, pomoc intelektualna. Za pomocnictwo odpowiada również ten, który swoim zaniechaniem, np. w związku ze swym obowiązkiem, ułatwia innej osobie popełnienie przestępstwa (np. popularny przykład celników). Pomocnikiem można być aktywnym lub biernym. Odpowiedzialność: W przypadku wykroczeń skarbowych, więc czynów o niższym stopniu społecznej szkodliwości są to formy zjawiskowe niekaralne. Nie karze się podżegaczy i pomocników, gdyż za dużo osób musiałoby być pociągniętych do odpowiedzialności karnej za stosunkowo drobny czyn. Wykroczenia skarbowe co do zasady są czynami które albo w ogóle nie wyrządzają szkody materialnej albo przysparzają uszczuplenia należności publicznoprawnych na poziomie nieprzekraczającym pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia (1296 zł). Przy przestępstwach skarbowych penalizacja tych zachowań jest standardem. Nie tylko sprawcy odpowiadają, lecz także ci, którzy nakłaniali lub pomagali. Zakres odpowiedzialności podżegaczy i pomocników: kara w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo. Z tym, że sąd wymierzając karę pomocnikowi może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary (dlatego, że pomocnictwo czasem jest niewielkie). Kto może ponosić odpowiedzialność karną skarbową i za jakie zachowania?
Odpowiedzialność dotyczy osób fizycznych - każdy odpowiada za siebie, za to co zrobił. Nie można przypisać komuś czegoś czego nie zrobił. Wyróżnia się jeszcze jeden rodzaj odpowiedzialności, niespotykany na gruncie prawa karnego powszechnego - jest to odpowiedzialność posiłkowa. Odpowiedzialność posiłkowa nie jest odpowiedzialnością karną skarbową, lecz jest odpowiedzialnością majątkową za karę grzywną czy ściągnięcie równowartości pieniężnej przepadku przedmiotu, którymi karami został ukarany sprawca przestępstwa skarbowego. Odpowiedzialność posiłkowa przewidziana jest tylko w przypadku popełnienia przestępstw skarbowych. Odpowiedzialność posiłkowa jest odpowiedzialnością niekarną lecz majątkową. Odpowiedzialność posiłkową można nałożyć nie tylko na osobę fizyczną, ale także na osoby prawne lub na jednostki organizacyjne niemających osobowości prawnej. Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie odpowiedzialności posiłkowej za przestępstwa karno skarbowe dlatego by lepiej zabezpieczyć interesy finansowe Skarbu Państwa. Może zdarzyć się tak, ze sprawca przestępstwa skarbowego ukarany grzywną, nie będzie jej w stajnie zapłacić. Nie będzie można jej ściągnąć w drodze egzekucji, wiec by Skarb Państwa nie był stratny - ustanawia się odpowiedzialność posiłkową osób trzecich. Przesłanki jej ustanowienia s a dwie: przede wszystkim można taką odpowiedzialnością obarczyć taką osobę trzecią, jeżeli sprawca czynu był zastępcą tego podmiotu, prowadzącym jego sprawy jako pełnomocnik, zarządc

(…)

… się o zamówienia publiczne, zakaz prowadzenia określonej działalności (podstawowej lub ubocznej, z tym, żer nie orzeka się wówczas gdy mógłby doprowadzić do upadłości); można orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości. Są to konsekwencje ujemne lecz nie stricte karne, dlatego nie jest to odpowiedzialność karna.
Wpływ zmiany ustawodawstwa na sytuację sprawcy
Podstawową kwestią do ustalenia jest czas popełnienia…
… zbiorowego). Konsekwencje ujemne dla podmiotu zbiorowego, którego reprezentant naruszył prawo karne skarbowe, a podmiot z tego tytułu odniósł korzyść: Podstawową konsekwencją jest orzeczenie kary pieniężnej wobec tego podmiotu, w przedziale od 1 tys. do 20 mln zł, lecz nie więcej niż 10% przychodu osiągniętego w roku obrotowym, w którym popełniono przestępstwo. Oprócz tego na podmioty zbiorowe, w związku…
…. Musi być zatem sprecyzowany czas. Dlatego uznaje się, że jest to czas ostatniego czynu nagannego składającego się na przestępstwa ciągłe.
Zmiana ustawodawstwa prawa karnego skarbowego między czasem popełnienia przestępstwa a czasem wyroku
Prawo karne skarbowe są często zmieniane bo zmieniają się inne akty, np. prawo dewizowe, ustawy podatkowe. Zawsze miedzy czasem popełnienia przestępstwa a rozstrzygnięciem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz