Fluorymetria, sem V

Nasza ocena:

3
Pobrań: 742
Wyświetleń: 5159
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fluorymetria, sem V - strona 1 Fluorymetria, sem V - strona 2

Fragment notatki:

Fluorymetria
Zasada metody
Instrumentalna metoda analityczna wykorzystująca zjawisko emisji promieniowania fluorescencyjnego przez cząsteczki oznaczanego składnika. Intensywność emitowanego promieniowania jest proporcjonalna do stężenia składnika w badanej próbce. Za pomocą fluorymetrii można oznaczać także pierwiastki śladowe, po ich przeprowadzeniu w fluoryzujące kompleksy z odpowiednimi odczynnikami organicznymi.
Zjawisko fosforescencji i fluorescencji - różnice i zastosowanie obu zjawisk
Zjawisko fluorescencji- czyli promieniowanie samorzutne, świecenie występujące natychmiast po naświetleniu substancji i znikające po usunięciu źródła światła wzbudzającego. Czas procesu (od wzbudzenia molekuły luminoforu do emisji promieniowania) jest bardzo krótki. Zjawisko to występuje w przypadku gazów, par, roztworów licznych związków organicznych o skondensowanych pierścieniach aromatycznych, a także w kompleksach metaloorganicznych.
Zjawisko fosforescencji - promieniowanie wymuszone. Polega na tym, że elektron znajdujący się na wyższym poziomie energetycznym na skutek wzbudzenia molekuły nie powraca bezpośrednio na poziom podstawowy(tak jak ma miejsce to w przypadku fluorescencji),a dzieli drogę na 2 etapy. Pierwszy etap elektron może przebyć tylko pod wpływem bodźca zewnętrznego, np. ciepła. Drugi etap elektron przebiega samorzutnie i towarzyszy temu emisja światła. Cały proces trwa do kilku godzin. Zjawisko to występuje najczęściej w substancjach stałych, a także w cieczach o dużej lepkości.
Schemat fluorymetru : Spektrofluorymetr budowa:
1.Źródło promieniowania UV-Vis (lampy ksenonowe lub lasery ) 2. monochromator[wybór fali przy której próbka wykazuje max absorpcję] 3. próbka roztworu w kuwecie kwarcowej
4. monochromator[wybór długości fali emitowanej max] 5. detektor, fotopowielacz 6. rejestrator[komputer]
Zastosowanie fluorymetrii w analizie ilościowej i jakościowej skł. żywności
W analizie jakościowej- metody fluorescencyjne stosowane są do wykrywania różnego rodzaju związków organicznych, a także do wykrywania metali, szczególnie na chroma torach bibułowych i cienkowarstwowych.
W analizie ilościowej- fluorymetria jako metoda wykorzystywana jest do oznaczania składników chemicznych występujących w szczególnie niskich stężeniach, tj. witaminy, aminokwasy, alkaloidy, pierwiastki śladowe, ale także do oznaczenia tłuszczów i węglowodanów. Wykorzystując fluorymetrię w analizie ilościowej należy przestrzegać jednakowych warunków przygotowania wzorców i badanych roztworów. Konieczność ta wynika z:
a) dużego wpływu domieszek na intensywność fluorescencji, które mogą powodować jej wygaszenie- stąd potrzeba stosowania odczynników o najwyższej czystości
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz