To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Fluorymetria
Zasada metody
Instrumentalna metoda analityczna wykorzystująca zjawisko emisji promieniowania fluorescencyjnego przez cząsteczki oznaczanego składnika. Intensywność emitowanego promieniowania jest proporcjonalna do stężenia składnika w badanej próbce. Za pomocą fluorymetrii można oznaczać także pierwiastki śladowe, po ich przeprowadzeniu w fluoryzujące kompleksy z odpowiednimi odczynnikami organicznymi.
Zjawisko fosforescencji i fluorescencji - różnice i zastosowanie obu zjawisk
Zjawisko fluorescencji- czyli promieniowanie samorzutne, świecenie występujące natychmiast po naświetleniu substancji i znikające po usunięciu źródła światła wzbudzającego. Czas procesu (od wzbudzenia molekuły luminoforu do emisji promieniowania) jest bardzo krótki. Zjawisko to występuje w przypadku gazów, par, roztworów licznych związków organicznych o skondensowanych pierścieniach aromatycznych, a także w kompleksach metaloorganicznych.
Zjawisko fosforescencji - promieniowanie wymuszone. Polega na tym, że elektron znajdujący się na wyższym poziomie energetycznym na skutek wzbudzenia molekuły nie powraca bezpośrednio na poziom podstawowy(tak jak ma miejsce to w przypadku fluorescencji),a dzieli drogę na 2 etapy. Pierwszy etap elektron może przebyć tylko pod wpływem bodźca zewnętrznego, np. ciepła. Drugi etap elektron przebiega samorzutnie i towarzyszy temu emisja światła. Cały proces trwa do kilku godzin. Zjawisko to występuje najczęściej w substancjach stałych, a także w cieczach o dużej lepkości.
Schemat fluorymetru : Spektrofluorymetr budowa:
1.Źródło promieniowania UV-Vis (lampy ksenonowe lub lasery ) 2. monochromator[wybór fali przy której próbka wykazuje max absorpcję] 3. próbka roztworu w kuwecie kwarcowej
4. monochromator[wybór długości fali emitowanej max] 5. detektor, fotopowielacz 6. rejestrator[komputer]
Zastosowanie fluorymetrii w analizie ilościowej i jakościowej skł. żywności
W analizie jakościowej- metody fluorescencyjne stosowane są do wykrywania różnego rodzaju związków organicznych, a także do wykrywania metali, szczególnie na chroma torach bibułowych i cienkowarstwowych.
W analizie ilościowej- fluorymetria jako metoda wykorzystywana jest do oznaczania składników chemicznych występujących w szczególnie niskich stężeniach, tj. witaminy, aminokwasy, alkaloidy, pierwiastki śladowe, ale także do oznaczenia tłuszczów i węglowodanów. Wykorzystując fluorymetrię w analizie ilościowej należy przestrzegać jednakowych warunków przygotowania wzorców i badanych roztworów. Konieczność ta wynika z:
a) dużego wpływu domieszek na intensywność fluorescencji, które mogą powodować jej wygaszenie- stąd potrzeba stosowania odczynników o najwyższej czystości
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)