To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pojęcie Finansów FINANSE to ogół zjawisk pieniężnych powstających w związku z działalnością gospodarczą i społeczną człowieka. Przedmiotem nauki finansów są przede wszystkim zjawiska związane z tworzeniem pieniądza przez bank centralny i kreowaniem pieniądza przez banki komercyjne, bo dopiero te zjawiska umożliwiają powstawanie innych zjawisk finansowych. Związek zjawisk pieniężnych ze sferą realną gospodarki stanowi sens i ekonomiczną treść finansów. Termin finanse jest nierozerwalnie związany z pieniądzem. Istota pojęcia finansów. • Finanse to proces gromadzenia i wydatkowania realnego pieniądza i proces związany z jego kreacją • Finanse to taki ogół zjawisk ekonomicznych, związanych z gromadzeniem i wydatkowaniem pieniądza • Finanse to również zjawiska powstające w związku z działalnością gospodarczą i społeczną człowieka. Klasyfikacja zasobów pieniężnych Zasoby pieniężne - środki pieniężne zgromadzone przez określony podmiot ze źródeł jego przychodów , pozostające w jego dyspozycji (czyli jeszcze nie wydane). np.: pieniądz, zasoby pieniężne gospodarstw domowych; zasoby pieniężne przedsiębiorstw prywatnych; zasoby pieniężne fundacji i innych instytucji prywatnych. zasoby pieniężne państwa; zasoby pieniężne organów samorządowych , zasoby pieniężne funduszy publicznych, zasoby pieniężne związków narodowych, partii politycznych. Podmiotowa i przedmiotowa klasyfikacja zjawisk finansowych Przedmiotowe: pozwala wyodrębnić rodzaje zjawisk pieniężnych/finansowych niezależnie od tego jakie podmioty biorą w nim czynny udział. Wystepuje w nich koncetracja na przedmiocie stosunków finansowych. Można wyróżnić: TRANSAKCJE, TRANSFERY, POŻYCZKI przychody i wydatki materialny i osobowe przychody i wydatki redystrybucyjne przychody i wydatki kredytowe przychody i wydatki ubezpieczeniowe Podmiotowe (ogniwa finansów) zjawiska te powstają w ramach stosunków ekonomicznych zachodzących między konkretnymi podmiotami. Np przedsiębiorstwo - bank -finanse publiczne -finanse banków -finanse ubezpieczeń -finanse przedsiębiorstw -finanse ludności (gospodarstwa domowe) Instrumenty finansowe - złożony zespół narzędzi pieniężnych wykorzystywanych przez różne podmioty do osiągania różnych celów, w różnych dziedzinach życia gospodarczego, społecznego w ramach różnych stosunków/transakcji gospodarczych.
(…)
… i wykonawczej, a także podmiotów, które na bieżąco realizują dochody i wydatki publiczne. Finanse publiczne tworzą więc złożony system w przekroju podmiotowym, organizacyjnym, prawnym, instytucjonalnym, instrumentalnym i in. elementy systemu -władze ustawodawcze (parlament itd.)
-władze wykonawcze (rząd) System Tworzą:
-budżet państwa
-budżet gmin
-budżet powiatów
-kasa chorych itd
Narzędzia systemu - podatki…
…,
prowadzenie kasyna gry.
działalność nieregulowana - jest to działalność, jaką możemy prowadzić według przepisów ogólnych, np. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
b) spółki kapitałowe - W prawie polskim do kategorii spółek kapitałowych należą, wedle Kodeksu spółek handlowych, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne. Oba typy spółek posiadają szereg cech klasycznych dla konstrukcji spółki kapitałowej, a więc:kapitał zakładowy, osobowość prawną, brak odpowiedzialności wspólników/akcjonariuszy za zobowiązania spółki, rozdział między sferą zarządu, a sferą właścicielską. Spółki osobowe - Spółki osobowe opierają swą działalność na osobistej pracy wspólników w przedsiębiorstwie spółki. Spółki osobowe to:
spółka jawna,
spółka partnerska,
spółka komandytowa,
spółka komandytowo-akcyjna…
… - rodzaj instrumentu finansowego, który uzależniony jest od instrumentu bazowego (akcje, obligacje, stopy procentowe, indeks giełdowy). Cechą charakterystyczną instrumentów pochodnych jest to, że dotyczą przyszłej daty i przyszłej ceny, ponieważ zawierane są wcześniej. Mogą przynosić duże zyski ale I duże straty.
-opcje
-kontrakty terminowe
-swapy (zmiana przyszłych płatności stron kotraktu)
-warranty…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)