Finanse i bankowość- ćwiczenia 8

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Finanse i bankowość- ćwiczenia 8 - strona 1 Finanse i bankowość- ćwiczenia 8 - strona 2 Finanse i bankowość- ćwiczenia 8 - strona 3

Fragment notatki:

Bankowość inwestycyjna dr Witold Gradoń Ćwiczenia 8
Gwarancyjna rola banków inwestycyjnych w publicznym oferowaniu papierów wartościowych

Gwarantowanie emisji jest to zobowiązanie do objęcia, po z góry ustalonej cenie i z góry ustalonym terminie, papierów wartościowych pochodzących z nowej emisji, w przypadku nie podjęcia ich przez inne podmioty na rynku.
Na pewnym etapie przygotowan do oferty publicznej BI oraz emitent podejmuja decyzje, czy i w jakim stopniu firmainwestycyjna bedziegwarantowala powodzenie emisji. Rozmiar gwarancji jest z reguły dostosowany do konkretnego emitenta.


Underwriting - to umowa zawierana pomiędzy emitentem a podmiotem trzecim, która polega na przejęciu przez ten podmiot za wynagrodzeniem ryzyka i obowiązków związanych z doprowadzeniem emisji do skutku.

Jest to pośredniczenie w emisji akcji na zasadzie tzw. „ starannego dzialania”. Bank inwestycyjny występuje tutaj jako agent lub pełnomocnik emitenta i nie ponosi żadnej odpowiedzialności w przypadku braku popytu na papiery będące przedmiotem oferty.
Umowa minimum maksimum, gdzie oferta dochodzi do skutku, gdy nastąpi objęcie minimalnej, z góry ustalonej, ilości papierów wartościowych.

Umowa wszystko albo nic, gdzie zamknięcie oferty jest uzależnione od sprzedania wszystkich papierów wartościowych. Gdy nie ma zapisów na WSZYSKIE pw, nie zostają przyznane a oferta jest unieważniana.


(…)

… procesu budowania ksiegi popytu.
<<W takiej sytuacjibank inwestycyjny bierze na siebie zdecydowanie wieksze ryzyko inwestycyjne, choc i tak bedziestaralsie je ograniczyc poprzez odpowiednieustalenie ceny emisyjnej dla ostatecznych inwestorów>>
Subemisja usługowa
<<W Polsce, realizowanie gwarancji emisji musi się odbywać dzięki 1 z 2 umów nazwanych w Prawie o publicznym obrocie PPW>>
Subemisja usługowa…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz