Emisja i sprzedaż papierów wartościowych Oferta publiczna na rynku pierwotnym Jeśli sprzedawcą jest emitent, przedmiotem oferty są nowo emitowane papiery, i pieniądze ze sprzedaży papierów trafiają do kasy emitenta to mamy do czynienia z ofertą pierwotną.
Może wystąpić pośrednik - subemitent usługowy Pierwsza oferta publiczna , - jeśli sprzedawcą jest wprowadzający, przedmiotem oferty są już istniejące papiery (nie nowo emitowane), pieniądze ze sprzedaży papierów trafią do kasy wprowadzającego to mamy do czynienia z tzw. pierwszą ofertą publiczną Wprowadzający - może być albo jeden inwestor lub grupa inwestorów , Np. Skarb Państwa . Motywy pierwszej oferty publicznej :
Wprowadzający chcą wyjść z inwestycji
Rozproszenie akcjonariatu.
Zawsze istnieje ryzyko nie domknięcia oferty (nie sprzedania w takiej ilości, aby doszła do skutku) można się przed tym zabezpieczyć - umowy o gwarantowaniu dojścia oferty do skutku - umowy o subemisje Subemisja inwestycyjna Zawierana przed przeprowadzeniem oferty publicznej
Zobowiązuje subemitenta inwestycyjnego do nabycia we własnym imieniu całości lub części papierów wartościowych nie objętych w ofercie przez inwestorów.
Za podpisanie umowy subemitent dostaje pieniądze
Cena niższa niż w pierwszej lub prywatnej ofercie publicznej
Zawieranie umowy nie jest obligatoryjne Subemisja usługowa Zawierana przed przeprowadzeniem oferty publicznej
Zobowiązuje subenitenta usługowego do objęcia całości papierów wartościowych, które maja być sprzedane w ofercie publicznej
Obowiązek sprzedania, uplasowania papierów spoczywa na subemitencie usługowym
Nie zawsze dostaje pieniądze za usługę, sprzedaje papiery po cenie wyższej, stąd zarobek
Nie jest obligatoryjna, może nie musi zawierać.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)