To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
FILOZOFICZNE PODSTAWY EDYKACJI / WYCHOWANIA
ONTOLOGIA-(z gr. Ontos on - rzeczywista rzeczywistość; logos - nauka, rozum) teoria bytu, zajmuje się własnościami bytu rzeczywistego (realnego).
PODSTAWOWE RODZAJE BYTÓW ONTOLOGICZNYCH:1)Byty duchowe: A)byty idealne-(nieprzestrzenne, bezwymiarowe, nieumiejscowione, są też pozaczasowe i wieczne. są odwieczne - nie mają początku w czasie, są dowieczne - nie mają kresu w czasie; przykładem jest Bóg i idee platońskie) B)byty psychiczne-(nieprzestrzenne i bezwymiarowe, lecz są zlokalizowane; charakteryzuje je też czasowość; są odwieczne - mają początek, ale nie mają końca; przykładem jest dusza ludzka);
2)byty materialne (charakteryzuje je przestrzenność, mają wymiary i są zlokalizowane; są czasowe, przemijające; mają początek i koniec w czasie).
PODSTAWOWE STANOWISKA ONTOLOGICZNE:Z ilu bytów samoistnych składa się świat?:1)MONIZM ONTOLOGICZNY - istnieje jedna substancja stanowiąca zasadę świata. Występuje w dwóch odmianach: A)Monizm materialistyczny - zakłada, że jedyną substancją świata jest materia; przedstawiciele: jońscy filozofowie przyrody (Tales - wszystko z wody). B)Monizm idealistyczny (spirytualizm) - przyjmuje się, że jedyną substancją świata jest substancja duchowa. przedstawiciele: Hegel - idea absolutna, która ulega nieustannemu doskonaleniu (jedyna substancja świata) 2)DUALIZM - dualiści przyjmują istnienie dwóch substancji: materialnej i duchowej; przedstawiciele: Arystoteles i Kartezjusz; występuje w trzech odmianach: A)Dualizm metafizyczny - Arystoteles przyjmował, że każda substancja składa się z dwóch elementów: z materii i formy (np. posąg: marmur - materia, kształt - forma, posąg - substancja) B)Dualizm antropologiczny - Arystoteles, budowa człowieka: materia - ciało, forma - dusza rozumna C)Dualizm kosmologiczny - Arystoteles; dotyczy tego, jak zbudowany jest świat; elementem idealnym jest „pierwszy poruszyciel” 3)PLURALIZM ONTOLOGICZNY - przyjmuje się istnienie wielu substancji; występuje w dwóch odmianach: A)Pluralizm idealistyczny - Leibniz - jego koncepcja monadologia; uważał, że wszystko składa się z wielu nieprzestrzennych monat B)Pluralizm materialistyczny - Empedokles - twórca teorii czterech żywiołów; rzeczywistość składa się z wody, ognia, powietrza i ziemi. Jaki jest stosunek materii do ducha?1)MATERIALIZM - pierwotność i samoistność pierwiastka materialnego oraz wtórność i niesamoistność pierwiastka duchowego; występuje w dwóch odmianach: A)Materializm wulgarny (prymitywny) - XX-wieczny - całą sfera duchowa redukowana jest do sfery materialnej B)Materializm dialektyczny - twórca: K. H. Marks i Engels - świat jest rozwijającą się materią, a ludzka świadomość jest wytworem wysoko zorganizowanej materii; w pedagogice nazywano diamantem materializm dialektyczny
(…)
…, natomiast pierwiastek materialny jest wtórny i niesamoistny; byt idealny jest niezależny od ludzkiej świadomości; występuje w dwóch odmianach: A)Idealizm obiektywny: 1)charakter spirytualizmu (jedyną substancją świata jest substancja duchowa - Hegel) 2)idealizm dualistyczny (duch poprzedza istnienie materii - Platon i Tomasz z Akwinu) B)Idealizm subiektywny - istnienie całej rzeczywistości sprowadza się do wytwory umysłu i ludzkiej świadomości; przedstawiciel Berkley („istnieć to być postrzeganym”): 1)immanentyzm (nic nie istnieje obiektywnie poza umysłami); 2)solipsyzm (przyjmuje się, że istnieje tylko on sam, a reszta jest jego wymysłem; Protagoras - człowiek jest miarą wszechrzeczy). Jakie są ostateczne składniki rzeczywistości? 1)SUBSTANCJALIZM (REIZM) - świat składa się z rzeczy, czyli pewnych struktur…
… w świecie, w którym istnieje metoda przyczynowo-skutkowa; być wolnym tzn. mieć władzę; Spinoza - wolność to uświadomiona konieczność 3)FATALIZM - dla fatalistów człowiek nie jest istotą wolną; Laplace - istnieje umysł, który poddałby analizie wszystkie przyczyny; predestynacja - wszystko jest z góry wyznaczone przez wolę Boga.
TRADYCJE W ROZWOJU NAUKI I EDUKACJI W KULTURZE EUROPEJSKIEJ: 1)Tradycja…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)