To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
FREUD - koncepcja życia psychicznego
Stwierdzenie Freuda, które jest przesłanką jego koncepcji (że procesy fizjologiczne odzwierciedlają się w psychice) jest tylko hipotezą.
Koncepcją terapii psychoanalitycznej - przez przypomnienie zdarzeń z dzieciństwa Freud rozumie wyparcie przedstawienia popędowego jako przerwanie wewnętrznego dialogu w świadomości, toczy on się jednak dalej w nieświadomości. Dialog prowadzony z psychoanalitykiem ma znieść skutki tego rozszczepienia. Choroba zawsze ma jakiś sens który pacjent ukrywa przed innymi i przed samym sobą. Freud wierzy w magiczną moc słów, dialogu (pacjent - psychoanalityk). Jeśli nazwiemy przeszłość zyskujemy nad nią władzę (prawda leczy!). Słowa znajdują drogę do stłumionej przeszłości pacjenta - wyzwolenie się spod dominacji sprawcy którym jest czynnik chorobowy. Słowa, które Freud stosuje w terapii nie są słowami języka potocznego.
Uwagi krytyczne wobec teorii człowieka u Freuda:
1. Freud analizował tylko psychikę chorych.
2. Psychoanaliza redukuje wytwory ducha do chorobowych zjawisk psychologicznych - przewartościowanie.
3. Pretensje do naukowości.
4. Teoria jest mało wywrotna - wszelkie obiekcje wobec psychoanalizy można interpretować na sposób psychoanalityczny.
5. Negatywny wpływ na ludzi - sprzyja tworzeniu ludzi biernych.
6. Manipuluje ludźmi, krępuje ich, Freud nie ufa wyzwoleniu potrzeb człowieka.
7. Niechęć, niemoc naprawiania świata.
8. Niewielka rola konfliktu z otoczeniem (biologizowanie, bezkrytyczne przyjęcie za podstawę własnego społeczeństwa).
Teoria kultury.
Inne rozumienie pojęcia kultury. Kultura to proces hermeneutyczny. Człowiek w kulturze to zarazem aktor i widz. Kultura nie zapewnia człowiekowi szczęścia (jest on bardziej skrępowany), ale zapewnia wygodę, bezpieczeństwo (Freud nie idealizuje stanu pierwotnego, naturalnego). Kultura jest jednorodna, są w niej konflikty i napięcia. Rozwój kultury zachodzi w służbie Erosa. Kluczem do zrozumienia kultury jest zanalizowanie pierwotnych jej form.
Analogia - wydarzenie, które ufundowało kulturę - ojciec władza, despota - synowie, którzy go zabijają aby zając jego miejsce (wyrzuty sumienia). Horda pierwotna (czy nie jest to wymysł samego Freuda?).
Nawiązywanie do interpretacji zachowań plemion, analiza mitów, baśni, ludowych przekazów.
Decyzja stworzenia kultury jest podejmowana dla własnego dobra. Wkraczając w kulturę człowiek dał prymat zasadzie realizmu przed zasadą szczęścia. Trzy zakazy pierwotne kultury: 1) zakaz zabijania, 2) zakaz kazirodztwa, 3) zakaz (???).
Kultura musi się skończyć. Człowiek zaś powinien oddalać tendencje destrukcyjne. Zbiorowe mity, które znajdują się u podstaw kultury są przyczyną jej choroby. Terapia kultury - wykreowanie nowego mitu (antyprawda). Czy jest możliwy bezrepresyjny model kultury? Zadaniem kultury jest utrzymanie życia.
(…)
… Freudda podzielał B. Malinowski (w swych pracach udokumentował, że Freud chce wyprowadzić wartości przeciwne zwierzęcym - np. wyrzuty sumienia z zachowań zwierzęcych).
Krytyka teorii kultury:
- nie da się empirycznie zweryfikować tej koncepcji (stronniczość).
- Freud odwraca dotychczasowe ujęcia (jednostronność)
- pesymizm, katastrofizm, dekadentyzm.
- wyraz jałowości poznawczej - Freud uniemożliwia zrozumienie różnych dziedzin kultury - jeden klucz do całości kultury.
- freudyzm redukuje filozofię - jest to rodzaj metafizyki; europocentryzm (?).
Obecnie psychoanaliza straciła popularność. Największy odzew miała w USA, stosowana również do ludzi zdrowych. Pierwszymi odbiorcami Freuda byli twórcy, artyści. Freudyzm skłaniał do przemyślenia, nawoływał do większej swobody życia, własnym życiem i bytem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)