Faktoring
Faktoring - usługa, w której ktoś odkupuje nasze nieprzeterminowane należności poprawiając naszą płynność finansową.
Faktoring - pozostałe odmiany.
Honorarium faktoring - dotyczy głównie zawodów wolnych (sportowców, artystów itp.). Polega to na tym, że jeśli np. słynny rzeźbiarz otrzymuje zlecenie na jakąś pracę, lecz nie ma pieniędzy na rozpoczęcie prac, to może udać się do faktora, który zapłaci za artystę należną kwotę na rozpoczęcie projektu (rozpoczęcie prac artysty). Faktor zakłada, że artysta odda środki (wraz z odsetkami) po wykonaniu swojego zlecenia.
Faktoring masowy - zakłada możliwość porozumienia z faktorem, że będziemy świadczyć na jego rzecz jakieś usługi, wykonywane przez naszą firmę. Faktor zlecając faktorantowi pełnienie określonych usług obniża jednocześnie koszt faktoringu. Czasami są to także umowy barterowe (czyli towar za towar).
Meta faktoring - factoring, który wiąże się z tym, że faktorzy często mają zbyt małą masę kapitałową, by wziąć na siebie określone wielkości długu. W sytuacji takiej faktor prosi o pomoc bank, który daje gwarancję przyjęcia długu, oznacza to pewność, ze dług zostanie sprzedany. Faktoring ten stosowany jest dość rzadko, ponieważ banki godzą się na niego dość niechętnie (co najwyżej w przypadku dużych klientów). Faktoring powierniczy - jest to sytuacja odwrotna do poprzedniej. Większość firm faktoringowych, to firmy należące do banków (wchodzące w skład bankowych grup kapitałowych). Firmy takie służą do tego, by sprzedawać wszystkie długi, których bank nie chce. Jest to szczególne istotne w przypadku giełdowych banków, podlegających nieustannej ocenie inwestorskiej. Dla tego typu banku niezwykle opłacalne jest posiadanie firmy, która w przypadku problemów z niewypłacalnością długów wykupi na zlecenie banku dany dług. Konsekwencją może być bankructwo firmy faktoringowej, lecz wizerunek banku jest ważniejszy.
Ciekawostką jest fakt, że jeśli chodzi o świadczenie usług fakoringowych polskie firmy są hegemonami (mocarzami) w tej części Europy. Polfaktor zarządza firmami faktoringowymi z całej Europy Środkowej i Wschodniej oraz Austrii i Niemczech.
1
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)