Etapy rozwoju transformacji systemowej w Europie Wschodniej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 2485
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Etapy rozwoju transformacji systemowej w Europie Wschodniej - strona 1 Etapy rozwoju transformacji systemowej w Europie Wschodniej - strona 2

Fragment notatki:

Etapy rozwoju transformacji systemowej w Europie Wschodniej.
Występują 3 główne etapy transformacji ustrojowej tzn.
Upadek starego systemu: w drodze rewolucji(Rumunia) lub „refolucji np. Polska, Węgry nie funkcjonalność socjalizmu np. Bułgaria, Rumunia, erozja socjalizmu np. Polska, Węgry, innowacja w socjalizmie np. pierestrojka w ZSRR, załamanie socjalizmu i przejęcie władzy przez przeciwną elitę np. CSRS, NRD.
Budowanie instytucji nowego sytemu: czyli budowanie instytucji liberalnej demokracji tego etapy to; transformacja, czyli wprowadzanie liberalnych zasad, instytucji i mechanizmów, zniesienie cenzury, wprowadzenie wielopartyjności, gwarancja praw obywatelskich, drugi etap to: stabilizacja czyli, nowa konstytucja i prawo wyborcze rozwój samorządu lokalnego, nowa elita polityczna, stabilna koalicja na rzecz demokracji.
Etap trzeci to konsolidacja demokracji: stabilne partie polityczne i system partyjny oraz demokratyczna kultura polityczna. Typologia systemów politycznych w Europie Wschodniej.
Występujące tutaj rozwiązania ustrojowe nie mogą być uporządkowane według typowych kategorii i to nie ze względu na okres transformacji, ale dlatego, że nie ma żadnych idealnych modeli. Z normalnego punktu widzenia warianty demokratyczne oscylują między systemem quasi-prezydenckim (Rosja) a różnymi systemami parlamentarno-gabinetowymi (pozostałe kraje). Zmiany systemowe są zaawansowane w różnym stopniu. W Polsce, Republice Czeskiej, Słowacji, Słowenii, na Węgrzech są one najbardziej zaawansowane. Bułgaria, Rumunia, Albania to wciąż jeszcze opóźnione w rozwoju dauny. W książce KAW znajdujemy taka o to klasyfikację:
Demokracja- Polska, Czechy
Anokracja- czyli forma rządów mieszana zawierająca elementy zarówno autorytaryzmu, jak i demokracji to np. Rosja, Chorwacja, Ukraina, Białoruś, Rumunia
Autorytaryzm- Republiki Centralnej Azji, Albania, Kazachstan.
Głowa państwa w krajach Europy Wschodniej - ogólna charakterystyka.
Prezydenci ogólnie:
Albania- prezydenta wybiera parlament, ma on słabą władzę
Bułgaria- wybierany w wyborach powszechnych, ma średnią władzę
Chorwacja- wybory powszechne, ma silną władzę
Czechy- wybiera parlament, ma słabą władzę
Polska- wiemy jak wybierany, władza słaba
Słowacja- wybiera parlament, ma słabą władzę
Węgry- wybiera parlament ma słabą władzę
Polska Prezydent:
Wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i tajnych na okres 5 lat. Kandydat musi mieć ukończone 35 lat i mieć pełne prawa wyborcze nie może być karany. To ogólnie a jego kompetencje to: czuwa nad przestrzeganiem konstytucji, strzeże suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności jego

(…)

…, mianuje szefa sztabu generalnego, nadaje obywatelstwo polskie, zarządza wybory do sejmu i senatu, zarządza referendum, ma inicjatywę ustawodawczą, podpisuje akty ustaw, może odmówić, przyjmuje dymisje rządu, desygnuje premiera, powołuje sędziów i to tyle reszta w pytaniach dotyczących konkretnie tego zagadnienia.
Prezydent Rosja:
Kadencja 4 lata z możliwością jednej reelekcji, frekwencja wyborcza
…, równego i bezpośredniego prawa wyborczego, w głosowaniu tajnym. Prezydentem Ukrainy może zostać obywatel Ukrainy, który ukończył 35 lat, posiada czynne prawo wyborcze, zamie­szkuje na Ukrainie przez ostatnie 10 lat przed dniem wyborów i włada językiem państwowym. Posiada wpływ na tworzenie ustawodawstwa przez ukraiński Parlament, posiada konstytucyjne uprawnienia do podpisywania ustaw z prawem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz