Europa Środkowa i Wschodnia-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Europa Środkowa i Wschodnia-opracowanie - strona 1 Europa Środkowa i Wschodnia-opracowanie - strona 2 Europa Środkowa i Wschodnia-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Europa Środkowa i Wschodnia
Złożona struktura etniczna (np. Bałkany). Kluczem do rozwiązania tego problemu był federalizm. Federacją jest np. Bośnia i Hercegowina, reszta się rozpadła (Serbia, Albania, Kosowo). Ograniczoną jest Federacja Rosyjska. Niejednorodna struktura etniczna - państwa jednonarodowe (Czechy, Węgry, Słowacja, Albania), państwa gdzie funkcjonują niewielkie mniejszości (Litwa, Ukraina, Słowacja Bułgaria, oraz państwa wielonarodowe (Rosja, Łotwa, Estonia, Macedonia). Złożona struktura wyznaniowa - prawosławie kontra katolicyzm (Ukraina, Serbia), wpływy muzułmańskie (była Jugosławia), byłe imperium Otomańskie (południe). Największy wpływ religii na system jest w Polsce (widoczny od lat 40' XX w.). Podobnie jest w Chorwacji, widoczne wpływy katolickie. Bośnia i Hercegowina to 40% muzułmanów i 30% prawosławia. Średni wpływ religii jest na Litwie, Łotwie, Estonii, Słowacji. Brak wpływu odczuwa się w Albanii i Czarnogórze. W Rosji kościół jest narzędziem, nie instytucją.
Stopień fragmentaryzacji społeczeństwa nie jest proporcjonalny do problemów politycznych (np. Czechy są bardziej zróżnicowane od Rumunii, ale mają mniejsze problemy polityczne).
Tradycje państwowe
Polska, Bułgaria, Rosja, Serbia, Czarnogóra i Węgry powstały w średniowieczu, zmieniał się tylko ich byt państwowy, posiadają tradycje państwowości. W przypadku Europy Środkowej odzyskuje się niepodległość lub ją tworzy, np. poprzez rozpad Imperium Otomańskiego (Albania, Rumunia, Węgry), Imperium Rosyjskiego/ZSRR (Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, za słabe na początku XX w. Białoruś i Ukraina, Finlandia). Rozpad federacji - Czechosłowacja 1.01.1990, był uzgodniony, pokojowy i płynny. Jugosławia (6 państw). ZSRR - rozpad, część republik pozostaje w FR. Najmłodszym państwem jest Kosowo (in statu nascendi - państwo, które się tworzy), zmiana za zgodą UE i USA popierające niezależność, sprzeciw Rosji, co rodzi reperkusje międzynarodowe, gdyż Rosja zawsze popiera Serbię i jest przeciwna separatyzmowi, w rewanżu popiera Abchazję i Osetię w Gruzji oraz Naddniestrze w Mołdawii.
W grupie Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) nie ma już możliwości zmiany granic. Problemem mogą być granice państw Bałtyckich z Rosją.
Wzorce kulturowe
Wzorzec łaciński - związany z chrześcijaństwem i racjonalizmem (od czasów odrodzenia). Promuje modernizację, tradycja jest wartością w Europie Wschodniej i Azji, w Europie Zachodniej promowany jest postęp i stałe podważanie ładu. Rosja buduję „potęgę” na polityce historycznej (cerkiew prawosławna cementuje tradycjonalistycznie, promowanie osiągnięć ZSRR i caratu.
Model bizantyjski (rosyjski) - promuje tredycję i wartości kolektywne. Kształci potrzebę posiadania jednego przywódcy (wybory 2008 były znakiem, że Rosjanie nie chcą zmian i się ich boją). Porządek orientalny, oparty na piramidzie wpływów, sieć powiązań polityki ze światem biznesu.


(…)

… społeczeństwa. Systemy prezydenckie mogą prowadzić do centralizacji władzy.

…, w Polsce potrwa to jeszcze, w Czechach zabroniono członkom byłej władzy komunistycznej pełnienia funkcji państwowych przez 10 lat.
Społeczna - budowa zasad rządzących społeczeństwem od nowa, pojawiają się nowe kanały komunikacji ze społeczeństwem (obywatel-władza), zapewnienie praw mniejszościom narodowym.
Gospodarcza - prywatyzacja, reprywatyzacja, reformy.
Postkomunizm
Komunizm w swej czystej postaci…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz