Empedokles

Nasza ocena:

5
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1365
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Empedokles - strona 1 Empedokles - strona 2

Fragment notatki:

EMPEDOKLES EMPEDOKLES pochodził z Agrygentu, obecnie zwanego również Girgenti. Było to wówczas najbogatsze miasto na Sycylii. Żył najprawdopodobniej od 490 do 430 r.p.n.e.
Była to jedyna w swoim rodzaju postać we wcześniejszych dziejach filozofii greckiej. Był lekarzem, kapłanem, poetą, cudotwórcą i filozofem. Bardzo dobrze znał tajniki przyrody. Sam siebie uważał za istotę natchnioną, prawie boską. Był czczony i wielbiony przez tłumy, które podziwiały jego cuda. Jak wynika z opisów były to „cuda techniki”, owoce pomysłowości i znajomości przyrody. Napisał dwa dzieła: O naturze i drugie mistyczno-religijne Pieśni oczyszczenia. Słuchał mów Parmenidesa. W swojej jednak myśli chciał połączyć nurt poglądów Jończyków z przesłaniem szkoły eleackiej. Do ważnych dokonań Empedoklesa należą:
Pierwsza pluralistyczna teoria materii
Nie może nic powstać z tego, czego nie ma, jest niemożliwe i niesłychane, by to co jest, zginęło. Tę myśl Parmenidesa Empedokles uważał za pewnik. Opierając się na pomysłach Parmenidesa dotyczących bytu uznał, iż istnieją cztery rodzaje materii (składniki): woda, powietrze, ziemia oraz ogień. Są to najpowszechniejsze rodzaje materii występujące w przyrodzie i to występujące w różnych stanach skupienia. Otóż, Empedoklesowi nie wystarczały stwierdzenia jońskich Poprzedników mówiących o zasadach - poszukiwał zatem prostych składników materii, czegoś w rodzaju dzisiejszych pierwiastków chemicznych. Jest zresztą twórcą terminu „pierwiastek”. Przygotował w ten sposób podstawę do rozważań natury chemicznej.
Teoria materii
Drugim wielkim zagadnieniem Empedoklesa było: Dlaczego żywioły łączą się i rozłączają? Zagadnienie to było nowe. Pierwotnie wszystkie żywioły (pierwiastki) były bezwładną masą - ich przemiana i odpowiednie mieszanie się jest zasługą dwóch sił, mianowicie: miłości i niezgody. Cztery żywioły poruszane przez dwie siły, to Emedoklejski obraz świata. Ustrój świata zależny jest od tego, która z sił w danej chwili ma przewagę. Od dominacji tych sił zależny jest obraz świata: ład, chaos. Widać tu pewne intuicje do wątków ewolucyjnych: rzeczy mniej doskonałe były przed bardziej doskonałymi. Teoria postrzegania
Ciekawe są też myśli Empedoklesa dotyczące teorii postrzegania (poznawania): według niego to, co jest podobne zmierza do podobnego sobie i tylko podobne sobie poznaje. Wniosek: wszystkie żywioły muszą się znajdować we wzroku, bo inaczej nie można by wytłumaczyć, dlaczego cokolwiek poznajemy? Empedokles był też psychologiem - stworzył naukę o temperamentach, np. jeśli u kogoś z ludzi żywioły ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz