To tylko jedna z 18 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Elementy finansów gospodarstw domowych
12.1. Pojęcie, cel i funkcje gospodarstw domowych 12.1.1. Gospodarstwo domowe jako podmiot gospodarujący W naukach ekonomicznych gospodarstwo domowe definiuje się jako podstawową jednostkę gospodarującą, której celem jest zaspokojenie wspólnych i osobistych potrzeb jego członków. Gospodarstwo domowe jest najstarszym, najtrwalszym i najliczniejszym podmiotem gospodarczym, który jest istotną częścią gospodarski. To podmiot, oparty zazwyczaj na więziach rodzinnych, działający w sferze konsumpcji, rozporządzający wspólnie dochodami uzyskiwanymi przez wszystkich lub tylko niektórych z członków. Gospodarstwo domowe to wyodrębniony i ekonomicznie samodzielny mikropodmiot. Stanowi trwały element struktury podmiotowej we wszystkich dotychczasowych formach gospodarowania 412 . Zasadniczą cechą gospodarstwa domowego, które może być zarówno jednoosobowe, jak i wieloosobowe, jest wspólne gospodarowanie w wyniku łączenia dochodów dla zaspokojenia tak indywidualnych, jak i wspólnych potrzeb 413 . Gospodarstwo domowe jako podmiot gospodarujący w sektorze instytucjonalnym, występuje zarówno na rynku dóbr konsumpcyjnych, jak i produkcyjnych oraz usługowych.
12.1.2. Gospodarstwo domowe jako zespół osób mieszkających razem i wspólnie utrzymujących się Gospodarstwo domowe jest związkiem ludzi wspólnie mieszkających i podejmujących decyzje finansowe, a podstawowym warunkiem jego istnienie jest zarabianie pieniędzy przez przynajmniej jednego z domowników. Tworzą go jego członkowie, których cechy demograficzne, społeczne i zawodowe są podstawą różnicowania gospodarstw.
12.1.3. Gospodarstwo domowe jako jednostka konsumpcyjna Gospodarstwo domowe jest jednostką konsumpcyjną, której warunkiem istnienia jest praca zarobkowa przynajmniej jednego z jego członków lub inne źródło dochodów. Członkowie rodzin sprzedają na rynku pracy swoje usługi, traktowane przez przedsiębiorstwa jako osobowe czynniki produkcji i w zamian za świadczone usługi, odpowiednio do posiadanych kwalifikacji i zajmowanego stanowiska, otrzymują określone dochody. Są one w większości wydawane na bieżącą konsumpcję, pewna część dochodów jest oszczędzana w celu dokonania poważniejszych zakupów w przyszłości.
12.1.4. Gospodarstwa domowe jako homo oeconomicus Gospodarstwa domowe to jedno lub wieloosobowy zbiór homo oeconomicus, które prezentują jednostki działające racjonalnie, dążące do maksymalizacji zysków i dokonywania wyborów ze względu na wartość ekonomiczną rezultatów tych wyborów. Homo economicus, to osoby, które kierują się rozumem i wybierają te opcje, które ich zdaniem są dla nich w danej chwili najlepsze. W potocznym rozumieniu homo oeconomicus to jednostka działająca zgodnie z zasadą poddającą ścisłej ekonomicznej kalkulacji wszystkie swoje działania.
(…)
…. Są to między innymi:
bieżące stopy procentowe banku centralnego;
oczekiwania odnośnie zmian stóp procentowych w przyszłości;
bieżący poziom zadłużenia (im wyższy, tym bardziej ogranicza oszczędności);
polityka podatkowa państwa;
stabilizacja polityczna i gospodarcza oraz oczekiwania odnośnie rozwoju sytuacji w przyszłości;
poziom dochodu gospodarstw domowych;
stopień pewności odnośnie zatrudnienia w przyszłości…
… ekonomicznych
Podstawową zmienną, która określa przebieg konsumpcji i oszczędności w cyklu życia jest wielkość uzyskiwanego dochodu. Według Keynesa krańcowa skłonność do konsumpcji z dochodu bieżącego jest stała, w miarę wzrostu dochodu udział oszczędności w dochodzie rośnie. Zgodnie z tą teorią po osiągnięciu pewnego poziomu dochodów potrzeby konsumpcyjne są zaspokojone i każdy dalszy wzrost dochodów…
… do dochodu bieżącego powiększonego o posiadane zasoby i spodziewane stopy przychodu z kapitału. Natomiast teoria dochodu permanentnego Friedmana zakłada wyższą konsumpcję z dochodu stałego, a wyższe oszczędności z dochodu zmiennego. Badania empiryczne potwierdzają wszystkie trzy teorie, choć w różnym stopniu. W skali mikro i w społeczeństwach bogatych konsumpcja i oszczędności zależą w dużym stopniu…
… do konsumpcji autonomicznej (czyli niezależnej od dochodów, stanowiącej - w ocenie danej osoby - niezbędne minimum);
nadwyżkę - przeznaczaną na konsumpcję dodatkową (uwarunkowaną poziomem dochodów) lub oszczędności.
Źródła finansowania konsumpcji gospodarstw domowych:
redystrybucja dochodów gospodarstw domowych,
podatki od osób fizycznych a struktura finansowania konsumpcji,
kredyt konsumpcyjny,
oszczędności…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)