To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Efektywność menedżera - rozpatrujemy w kategorii kierowania,które w określonych warunkach funkcjonowania organizacji zaspokaja właściwie jej aktualne i perspektywiczne potrzeby oraz materialne,socjalne i psychospołeczne potrzeby pracowników” i opiera się na podejmowaniu przez kierownika efektywnych decyzji. Z tego względu efektywne kierowanie wymaga częstokroć podejmowania działań,które z perspektywy wydajności lub ekonomiczności nie powinny zostać podjęte. Modele uwarunkowań efektywnego kierowania : (1) Teorie cech, (2) t grupowe, (3) t stylów kierowania, (4) t sytuacyjne Teoria cech kierowniczych: opiera się na założeniu,że głównym wyznacznikiem funkcjonowania kierownika,warunkującym jego sukces kierowniczy,są przypisane jego osobie w naturalny sposób pewne stabilne właściwości, tzw. cechy. Przyjęto stąd założenie, że dobrym przywódcą nie można się stać, ale trzeba się nim urodzić. Lista cech dobrego pracownika (kategorie): cechy osobowościowe,zdolności i umiejętności,cechy fizyczne
(3)Styl osobowy - kładzie silny akcent na uwzględnianie potrzeb pracowników odnoszących się do kształtowania zadowalających stosunków pracy. Uwaga przełożonego skupiona jest na budowaniu przyjaznej atmosfery w oparciu o: poznanie potrzeb pracownika, nastawienie na ich sprawy osobiste i rozwój komunikacji. Cele pracy zajmują drugorzędną pozycję.
(4)Styl przywódczy - łączy max. troskę o ludzi i zadania. Kierownik zespołu oddziałuje na poziom wykonania zadania i morale pracowników poprzez: koordynację działań,budowanie stosunków zaufania,pobudzenie motywacji,angażowanie jednostek i całego zespołu w proces pracy oraz integrację podwładnych w wyniku akcentowania wspólnoty interesów i celów firmy,kierownika i podwładnych.
(5) Styl kompromisowy - dązy do zapewnienia określonego poziomu wykonania zadań przy równoczesnym utrzymaniu zadowalającego poziomu morale pracowników. W tym stylu poszukuje się zadowalającego kompromisu pomiedzy sprawami pracowników a wymogami zadania Siatka kierownicza R. Blake'a i J.S Mountona - graficzny schemtat konstrukcji stylu kierowania w oparciu o 2 wymiary: troskę o pracowników i troskę o zadania. Dla potrzeb precyzyjnej diagnozy stylu danego kierownika przyjęli oni w każdym z wymiarów dziewięciostopniową skalę wartościowania intensywności natężenia każdej z orientacji. Implikowało to możliwość umiejscowienia stylu kierowania konkretnego pracownika w jednym z osiemdziesięciu jeden pól znajdujących się w siatce. Style kierowania obrazujące różne podejście kierowników: (1)Styl bierny - charakteryzuje się wysokim stopniem obojętności i apatyczności ze strony przełożonego. Zadania realizowane są w stopniu gwarantującym wyłącznie utrzymanie członkostwa w organizacji.
(…)
… postępowania jest ustalenie celu badania. Cel ten w zasadniczy sposób determinuje grupę dobieranych czynników motywacyjnych,których hierarchia będzie ustalana. Następnie dokonuje się doboru czynników,których hierarchia będzie ustalana. Można się tu posłużyć wywiadem lub przeprowadzić badania ankietowe dla ustalenia najistotniejszych czynników motywacyjnych. Ostateczną częścią pierwszego etapu jest zbudowanie…
… i ambitne zadania,wymagając od nich również bardzo wysokiej wydajności. Kładzie nacisk na pracę zespołową. Konflikty traktowane są jako normalny,wręcz twórczy czynnik. Umiejętne postępowanie kier. powoduje zaspokojenie zarówno potrzeby bezpieczeństwa,jak i niezależności podwładnych
Styl biurokratyczny - za podstawową regułę przyjmuje się ścisłe przestrzeganie obowiązujących w instytucji zasad,przepisów…
… decyzyjnego
Proces podejmowania decyzji: rozpoznawanie i wybór określonego kierunku działania,prowadzącego do rozwiązania konkretnego problemu lub wykorzystania pojawiającej się okazji; identyfikacja problemu + rozpoznanie i zdefiniowanie istoty sytuacji decyzyjnej; zbieranie i przetwarzanie informacji; zidentyfikowanie możliwych przyczyn i alternatywnych mozliwości rozwiązania; ocena alternatywnych…
… przez nich decyzje zawsze leżą w interesie organizacji. W tym podejściu wykorzystuję się metody ilościowe - oparte na analizie matematyczno statystycznej
(2) - jest podejściem behawioralnym. W modelu tym przyjmuje się,że podejmujący decyzję bardzo rzadko posiadają dostęp do kompletnej informacji. Charakteryzuje ich też ograniczona racjonalność (w rzeczywistości częściej dążą nie tyle do optymalizacji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)