Dyrektywy sądowego wymiaru kary

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dyrektywy sądowego wymiaru kary - strona 1 Dyrektywy sądowego wymiaru kary - strona 2

Fragment notatki:

Dyrektywy sądowego wymiaru kary.
W Polsce obowiązuje system kary względnie oznaczonej, ustawodawca przewiduje określone granice ustawowego zagrożenia i w tych granicach sąd zobligowany jest wymierzyć sprawcy karę. Granice ustawowego zagrożenia to te granice kary, które opisane są w części szczególnej. Mają one odzwierciedlić stopień karygodności zachowań. Ale sąd nie ma pełnej dowolności w orzekaniu kary w ramach ustawowego zagrożenia, nie jest tak, że nikt tego sprawdzić. Dlatego ustawodawca wprowadził dyrektywy sądowego wymiaru kary, wskazał sądowi jakimi celami ma się kierować orzekając konkretną karę w ramach ustawowego zagrożenia.
Wśród dyrektyw wyróżniamy dyrektywy ogólne wymiaru kary i szczególne.
Dyrektywy ogólne - art. 53 par. 1:
kara swoją dolegliwością nie może przekraczać stopnia winy sprawcy, wina ma miarkować dolegliwość kary, brak winy wyklucza odpowiedzialność karną. Jeżeli sprawcy nie można przypisać całego kwantum zła czynu który popełnił ze względu na pomniejszony stopień wolności, nie cała naganność tego czynu może być mu przypisana. Stopień dolegliwości kary nie może przekroczyć tego stopnia naganności, który można sprawcy przypisać z uwagi na jego winę. Jeżeli jakaś okoliczność w ogóle nie była dla sprawcy przewidywalna to nie można go pociągnąć do odpowiedzialności. Sąd wymierzając karę ma uwzględniać naganność czynu. Dolegliwość kary musi odpowiadać naganności czynu. Typowe sprawiedliwościowe myślenie o karze. Ale ustawodawca przewiduje też dwie dyrektywy prakseologiczne, celowościowe:
kara nie może swoja dolegliwości być niższa niż to czego wymaga prewencja ogólna. Prewencja ogólna to albo jest odstraszanie potencjalnych sprawców karą wymierzona konkretnemu sprawcy przestępstwa (znaczenie negatywne), albo jest to podtrzymywanie poczucia obowiązywania określonych norm (znaczenie pozytywne). Ludzie nie dlatego nie popełniają przestępstw, bo się boją kary tylko dlatego, że uznają pewne dobra za wartości aksjologiczne - z odkrycia tego wniosku budzi się rozumienie prewencji generalnej w znaczeniu pozytywnym. Nie można wymierzyć kary która byłaby z tego punktu widzenia demoralizująca, która w odczuciu społecznym byłaby bezkarnością, bo taka kara prowadzi do osłabienia poczucia obowiązywania norm. Oczywiście czasem jest tak, że ludzie oczekują kary wyższej niż ta, którą wyznacza stopień winy, sąd związany jest wtedy dyrektywą zakazującą wymierzania kary dolegliwszej niż stopień winy. Czasami jest pewna sfera wolności sędziego - mianowicie między ta karą odpowiadającą stopniowi winą, tą najsurowszą z możliwych a tą karą, która zaspokajałaby pewne roszczenie o sprawiedliwość społeczną otwiera się pewna przestrzeń np. sprawca pojednał się z pokrzywdzonym, pokrzywdzonemu wcale nie zależy na ukaraniu sprawcy itd. I w tej przestrzeni sąd kieruje się dyrektywą prewencji indywidualnej

(…)

…, prymat zyskuje dyrektywa prewencji indywidualnej. Jest jeszcze szansa żeby kara coś osiągnąć. Nie jest to obligatoryjne, bo będą takie przypadki kiedy widać będzie, że próba resocjalizacji za pomocą kary nic nie da
nie wymierza się kary dożywotniego pozbawienia wolności wobec sprawcy, który w chwili czynu nie ukończył 18 lat
jako okoliczność wpływającą na wymiar kary uwzględnia się pojednanie…
… wyegzekwowania przez pokrzywdzonego potem należności z tytułu odszkodowania
w przypadku przestępstw zagrożonych alternatywnie grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności (przestępstwa niewielkiej wagi) karę bezwzględną pozbawienia wolności należy traktować jako ultima ratio. W ten sposób kodeks przejmuje konstytucyjną zasadę proporcjonalności - że ograniczenie praw i wolności obywatelskich…
… wyegzekwowania przez pokrzywdzonego potem należności z tytułu odszkodowania
w przypadku przestępstw zagrożonych alternatywnie grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności (przestępstwa niewielkiej wagi) karę bezwzględną pozbawienia wolności należy traktować jako ultima ratio. W ten sposób kodeks przejmuje konstytucyjną zasadę proporcjonalności - że ograniczenie praw i wolności obywatelskich…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz