Sądowy wymiar kary

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1204
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sądowy wymiar kary - strona 1 Sądowy wymiar kary - strona 2 Sądowy wymiar kary - strona 3

Fragment notatki:

Sądowy wymiar kary (sędziowski) orzeczenie kary przez sąd konkretnemu sprawcy w konkretnej sprawie karnej (ustawowy wymiar kary określa granicę swobody sędziowskiej)
s.w.k. jest podporządkowany określonym zasadom, które określają sposób rozstrzygania wątpliwości powstających w procesie stosowania kar i środków karnych. Takimi zasadami są :
zasada względnej swobody sądu przy wymiarze kary  "sąd wymiarza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę"  ich wymiar ograniczony jest granicami przewidzianymi przez ustawę i dyrektywami ich wymiaru  sąd jest związany zarówno ustawowym wymiarem kary, jak i przewidzianymi w ustawie wskazówkami (dyrektywami)
zasada humanitaryzmu  kary i inne środki stosuje się z uwzględnieniem zasad humanitaryzmu, w szczególności poszanowania godności człowieka (niedopuszczalne jest wymierzanie kar surowych przekraczających stopień zawinienia i potrzeby prewencji indywidualnej i generalnej)
zasada indywidualizacji kar i środków karnych  "okoliczności wpływające na wymiar kary uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą"  nakazuje dostosowanie kar i środków karnych do indywidualnych właściwości i warunków osobistych sprawcy (okoliczności dotyczące współsprawców, podżegaczy lub pomocników brane są pod uwagę przy wymiarze kary tylko w takim zakresie, w jakim ich dotyczą)
zasada zaliczenia faktycznego pozbawienia wolności lub innych ograniczeń prawnych na poczet orzeczonych kar lub środków karnych  dolegliwość związana ze stosowaniem tymczasowego aresztowania lub innego środka ograniczającego prawa (np. zawieszenia w czynnościach służbowych) była kompencowana poprzez zaliczeni na poczet orzeczopnej kary lub odpowiedniego śodka karnego
w przypadku kary pozb.wol.  na poczet orzeczonej kary zalicza się okres rzeczywistego pozb.wol. w sprawie, zaokrąglając do poełnego dnia (przy czym 1 dzień rzeczywistego pozb.wol. równa się 1 dniowi kary pozb.wol., 2 dniom kary ogr.wol. lub 2 dziennym stawkom grzywny)
+ !  chodzi tu o każde faktyczne pozb.wol.  również zatrzymanie lub pobyt na obserwacji psychiatrycznej
w przypadku zakazów  na poczet orzeczonych środków karnych - zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej lubzakazu prowadzenia pojazdów - zalicza się okres rzeczywistego stosowania odpowiadających im rodzajowo środków zapobiegawczych w postaci zawieszenia oskarżonego w czynnościach służbowych lub wykonywaniu zawodu albo nakazu powstrzymania się od określonej działalności lub prowadzenia pojazdów (w tym wypadku także zatrzymanie prawa jazdy)
zasada priorytetu kar i środków nieizolacyjnych  w pierwszej kolejności należy zawsze orzekać kary i środki karne nie związane z pozbawieniem wolności (wyrazem tej zasady jest systematyka katalogu kar, w którym kary wymienione są w kolejności od najłagodniejszych do najsurowszych, a także dyrektywa, że jeżeli ustawa przewiduje możliwość wyboru rodzaju kary, kara pozb.wol. jest ultima ratio)

(…)

… do osiągnięcia poprawy sprawcy  poprawy moralnej (całkowite przekształcenie osobowości skazanego) lub poprawy jurydycznej (skazany nie powróci ponownie na drogę przestępstwa) dyrektywa społecznego oddziaływania kary (prewencji generalnej)  jest to potrzeba w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Jest to dyrektywa tzw. pozytywnej prewencji generalnej dyrektywy szczególne  kształtują wymiar…
… są w kolejności od najłagodniejszych do najsurowszych, a także dyrektywa, że jeżeli ustawa przewiduje możliwość wyboru rodzaju kary, kara pozb.wol. jest ultima ratio)
zasada oznaczoności kar i środków karnych  obowiązkiem sądu jest oznaczyć karę lub środek karny co do rodzaju i rozmiaru
od zasad s.w.k. należy odróżnić dyrektywy wymiaru kary, które stanowią wskazówki, które należy należy brać pod uwagę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz