To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podstawy nauk o materiałach.
Temat ćw.: Dwuskładnikowe układy równowagi fazowej.
Układy dwuskładnikowe o zupełnej rozpuszczalności składników w stanie stałym są tworzone przez izomorficzne składniki A i B rozpuszczające się wzajemnie przy dowolnych stosunkach ilościowych zarówno w stanie ciekłym, jak i stałym. Proces krzepnięcia roztworu stałego przebiega podobnie dla wszystkich stopów układu. Krzepnięcie stopu o stężeniu c2 rozpoczyna się w temperaturze T3 przecięcia się linii składu stopu c2 z linią likwidusu. Likwidusem jest nazywana linia przedstawiająca na wykresie równowagi wartości temperatury, powyżej których stopy w całym zakresie stężeń są ciekłe. Solidusem jest nazywana linia na wykresie równowagi oznaczająca wartości temperatury, poniżej których stopy w całym zakresie stężeń występuję w stanie stałym. Ilościowe udziały faz stałej i ciekłej w przedziale krzepnięcia między likwidusem a solidusem określa prawo dźwigni.
W temperaturze T1, zwanej temperaturą eutektyczną (i oznaczanej TE), najmniejszą energia swobodna w całym zakresie stężeń charakteryzuje się mieszanina fazy ciekłej L i składników A + B. W temperaturze niższej od T1 najmniejsza jest energia swobodna mieszaniny eutektycznej A + B.
Proces krzepnięcia roztworu ciekłego o stężeniu cE, zwanym składem eutektycznym, następuje przez wydzielanie kryształów obu składników A i B z jednorodnej cieczy LE. Proces ten przebiega w stałej temperaturze eutektycznej TE aż do chwili, gdy cała ciecz ulegnie zakrzepnięciu. Przemianę eutektyczna można zapisać w następujący sposób:
LE → A + B
Podczas krzepnięcia stopów podeutektycznych - o stężeniu c cE - krzepną podobnie jak stopy podeutektyczne, z tym że początkowo wydzielają się kryształy metalu B.
(…)
… eutektyczna metali A i B.
Stopy nadeutektyczne - o stężeniu c > cE - krzepną podobnie jak stopy podeutektyczne, z tym że początkowo wydzielają się kryształy metalu B.
Układy równowagi metali o całkowitym braku rozpuszczalności składników praktycznie nie występują, jednak wykorzystuje się je do analizy stopów metali o bardzo małej wzajemnej rozpuszczalności składników w stanie stałym.
Dwuskładnikowe układy równowagi fazowej o ograniczonej rozpuszczalności składników w stanie stałym z eutektyką są tworzone przez pierwiastki o jednakowych lub różnych sieciach krystalograficznych i różniące się promieniami atomowymi więcej niż o I5%. Gdy sieci krystalograficzne składników są różne, różnią się również sieci każdego z roztworów stałych, a energia swobodna każdego z nich jest opisywana oddzielną krzywą…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)