DOKUMENTY KOŚCIOŁA O NATCHNIENIU „ Providentissimus Deus” 1893 Leon XIII
Nie można zacieśniać natchnienia tylko do niektórych tekstów biblijnych dal ratowania prawdy w Piśmie św. Wszystkie księgi w całości zostały napisane z Ducha Św i dlatego są bezbłędne. Duch Św użył ludzi jako narzędzi, pobudził ich, skłonił do pisania i towarzyszył im by dobrze wszystko zrozumieli i umieli wyrazić. Encyklika akcentuje Boże autorstwo Pisma św. Człowiek jest narzędziem. Bóg działa dynamicznie i całościowo. Natchnienie obejmuje władze duchowe człowieka (rozum i wolę) i wykonawcze (służące do samego pisania). Pismo św. jest dziełem Boga i człowieka. „ Spiritus paraclitus” 1920 Benedykt XV
Odkrycia literatury starożytnego Wschodu zwróciły większą uwagę na twórczy wkład człowieka w powstanie Pisma św. Zostało ono spisane pod natchnieniem Ducha Św. Boga ma za autora i jako takie zostało przekazane Kościołowi. Poszczególni autorzy dobrowolnie oddali swe zdolności i naturą pod inspirujące działanie Ducha Św. Ta encyklika podkreśla z kolei ludzkie autorstwo Biblii. Człowiek i Bóg współpisali, współtworzyli i współwydawali Pismo św.
„ Divino afflante Spiritu” 1943 Pius XII
Refleksja nad wkładem człowieka w powstanie Biblii. Zgoda dla egzegetów na zajmowanie się wpływem środowiska, języka i rodzajów literackich na prawdę w Biblii, na prowadzenie badań w tym kierunku. Człowiek nie jest już nazwany tylko narzędziem, ale orgagonem (żywym narzędziem, np. ręką) Boga. Człowiek nie zastępuje a uzupełnia Boga. Conficere - współwykonywanie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)